Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce se poate face in cazul in care suprafata utila a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce se poate face in cazul in care suprafata utila a unui apartament ...

Ce se poate face in cazul in care suprafata utila a unui apartament ii marita in acte si cu balcoanele,? deci in actele de vanzare-cumparare anterioare, precum si in cartea de imobil apare scris suprafata utila 91 mp, iar in cartea de imobil apar si cele 2 balcoane enumerate pe langa celalalte incaperi la suprafata totala utila de 91 mp. Impozit sa platit la primarie pe toata suprafata, cu tot cu balcoane. Proprietarul le a spus treaba, si au zis ca nu i intereseaza, trebuia sa fie atenta persoana cand a semnat contractul. Nu stiu daca sa facut intentionat treaba ca sa obtina dezvoltatorul mai multi bani, fapta sa prescris la nivel de notar ca sa mai raspunda. Intrebarea ii.? > Trebuie refacute complet actele cu intabulare din nou la notar, sau se poate modifica doar paragraful cu suprafata reala utila.? Ce ar trebui facut, ca sa poata fii actele in regula? Persoana care detine apt. ii mai in varsta, ar vrea sa l vanda, dar nu cred ca un notar corect, ar face acte noi dupa cele vechi daca treaba, asta cu suprafata utila nu i reala. In rest actele sunt in regula, cu impozitul platit la zi. Daca ar trebui sa refaca actele complet ar costa o din nou 1860 eu-echivalent, atat a platit in 2006 cu tot cu balcianele de 10-11 mp bagate la suprafata utila
Nu este necesar sa se refaca intreg contractul de tranzactionare drept de proprietate bun imobil se poate realiza act aditional-parte integranta la contract
Am inteles, dar traba facute din nou masuratori ale apartamentului.? , cred ca cu firma autorizata. Cu hartiile primite traba mers la notar si facut actul aditional, cu actele de la notar mers la primarie sa micsoreze suprafata utila de impozat, cred ca si la cadastru trebuie duse actele

ynocentta a scris:

Nu este necesar sa se refaca intreg contractul de tranzactionare drept de proprietate bun imobil se poate realiza act aditional-parte integranta la contract