Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara.In ce condiții se poate recalcula pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara.In ce condiții se poate recalcula pensia in funcție ...

Buna seara.In ce condiții se poate recalcula pensia in funcție de veniturile reale avute și nu in cele înscrise in carnetul de munca.Va multumesc.
La acest moment doar prin hotarare judecatoreasca definitiva.
Bună dimineața!
Daca aveți adeverințe ce susțin cele afirmate de dvs. puteți face cerere de recalculare a pensiei la Casa de pensii teritorială! Daca nu vă recalculează pensia sau nu va dau niciun răspuns în termen legal, puteți să îi acționați în judecată!
Atenție însă la adeverințe!
Av. Mădălina Moceanu
MMPS a emis Ordinul nr. 487/ 31.05.2021 conform caruia casele judetene de pensii au obligatia sa accepte toate edeverintele primite in care se regasesc datele de contributivitate in vederea evaluarii pensiilor din sistemul public pana la 01.09.2023. In acelasi ordin se mentioneaza ca sumele datorate catre pensionari nu se prescriu dupa 3 ani.