avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, M-am pensionat in 2019, mai pot contesta in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, M-am pensionat in 2019, mai pot contesta in justitie ...

Buna ziua, M-am pensionat in 2019, mai pot contesta in justitie decizia de pensionare pe motiv ca nu mi-au fost luate in calcul sporurile si sumele din acord? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:06, 4 Ianuarie 2022
Legea actuala nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare nu prevede luarea in calculul pensiei a sporurilor (altele decat cele permanente, respectiv sporul de vechime, toxicitate, etc.) si sumelor provenite din munca in acord.
Este dreptul dvs. sa deschideti actiune in instanta. Este adevarat ca unele instante sesizate, au emis hotarare in sensul luarii in calcul a altor sporuri si a acordului global.
Noua lege a pensiilor care se va aplica de la 01.09.2023 prevede luarea in calcul a acestor sporuri si a acordului global. Puteti depune documentele doveditoare la CJP pentru a fi avute in vedere la recalcularea pensiilor. A fost emis Ordinul MMPS nr. 487/ 31.05.2021 in acest sens.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In speta, decizia de pensionare din 2019 nu mai poate fi contestata acum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua m-am pensionat in 2019 pe baza legii 263/2019. vreau ... uca2015 uca2015 Buna ziua M-am pensionat in 2019 pe baza legii 263/2019. Vreau sa initiez actiune in instanta pt acordarea sporului de grupa a II a dovedit cu adeverinta si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua cum sunt valorificate sporurile nepermanente la calculul ... uca2015 uca2015 Buna ziua Cum sunt valorificate sporurile nepermanente la calculul punctajelor lunare pentru perioadele de pana in 01 aprilie 2001? respectiv pentru perioada ... (vezi toată discuția)
Am intrat in posesia unei adeverinte care contine toate sporurile ... florinm58 florinm58 Am intrat in posesia unei adeverinte care contine toate sporurile posibile date din anul angajarii mele 1976 si pana in 2001 ,de CO,Ture,Sarbatori ,Nopti ... (vezi toată discuția)