Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, M-am pensionat in 2019, mai pot contesta in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, M-am pensionat in 2019, mai pot contesta in justitie ...

Buna ziua, M-am pensionat in 2019, mai pot contesta in justitie decizia de pensionare pe motiv ca nu mi-au fost luate in calcul sporurile si sumele din acord? Va multumesc
Legea actuala nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare nu prevede luarea in calculul pensiei a sporurilor (altele decat cele permanente, respectiv sporul de vechime, toxicitate, etc.) si sumelor provenite din munca in acord.
Este dreptul dvs. sa deschideti actiune in instanta. Este adevarat ca unele instante sesizate, au emis hotarare in sensul luarii in calcul a altor sporuri si a acordului global.
Noua lege a pensiilor care se va aplica de la 01.09.2023 prevede luarea in calcul a acestor sporuri si a acordului global. Puteti depune documentele doveditoare la CJP pentru a fi avute in vedere la recalcularea pensiilor. A fost emis Ordinul MMPS nr. 487/ 31.05.2021 in acest sens.
In speta, decizia de pensionare din 2019 nu mai poate fi contestata acum.