Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua Cum sunt valorificate sporurile nepermanente ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua Cum sunt valorificate sporurile nepermanente la calculul ...

Buna ziua
Cum sunt valorificate sporurile nepermanente la calculul punctajelor lunare pentru perioadele de pana in 01 aprilie 2001? respectiv pentru perioada 1984 - 01.04.2001. Ma refer la sporuri speciale, sporuri grele, spor de ecran. Va multumesc.
Va multumesc.
In actuala lege a pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare, aflata in vigoare, nu este mentionata luarea in calculul pensiei a sporurilor nepermanente.
Legea noua a pensiilor amanata spre aplicare incepand cu 01.09.2023 (nu este sigur cum si daca se va aplica) are in vedere aceste sporuri. Puteti depune la CJP adeverinte care sa mentioneze aceste sporuri. Pot fi avute in vedere la recalcularea pensiei dvs. cand se va decide recalcularea si in ce fel.
Multumesc pt precizari Eu am depus adeverinte pt spor zpecial si spor pt conditii grele acordate in perioada 1984 - 1991 si mi le au luat in calcul, apar mentionate in Buletinul de calcul si mi au emis decizii pt valorificarea ac sporuri, dar nu stiu cum pot verifica cum le au luat in calcul.
Cu multumiri.
Din buletinul de calcul care ar fi trebuit anexat la decizia de pensionare.
Exista hotarari judecatoresti care au dus la luarea in calculul pensiei a sporurilor nepermanente. Nu este general valabil. Ati avut noroc daca au fost luate in calcul acele sporuri.