Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua M-am pensionat in 2019 pe baza legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua M-am pensionat in 2019 pe baza legii 263/2019. Vreau ...

Buna ziua
M-am pensionat in 2019 pe baza legii 263/2019. Vreau sa initiez actiune in instanta pt acordarea sporului de grupa a II a dovedit cu adeverinta si care nu este inscris in cartea de munca. Va rog sa-mi spuneti la ce lege fac referire: articolele din legea 263/2010 ( pe baza careia m-am pensionat) sau articolul 90 din legea 127/2019???!! Pt ca stiu ca legea 263/2010 a fost abrogata. Va rog mult ajutor. Va multumesc.

Legea nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare este in vigoare, nu a fost abrogata. Legea nr. 127/ 2019 are termenul de aprobare prorogat/ de aplicare incepand cu data de 01.09.2023.
MMPS a emis ordinul nr. 487/ 2021 privind evaluarea pensiilor din sistemul public in care se mentioneaza ca se accepta de catre CJP toate adeverintele emise care certifica datele de contributivitate.
Stimate Domn,

Multumesc foarte mult pt informatii. In actiunea initiata deja in justitie am facut referire la legea 127/2019!!! Acum depun o cerere completatoare pt sporul de grup.
Credeti ca ar trebui ca in cererea completatoare sa fac o corectie referitor la eroarea de a face trimitere / referire in chemarea in judecata la legea 127/2019???
Va rog sa ma ajutati cum as putea sa indrept aceasta eroare - respectiv cum sa formulez
aceasta corectie. Multe multumiri. Cu stima,
Incercati sa corectati partea cu referirea la un actul normativ. Posibil sa nu vi se accepte cererea initiata deja, caz in care va trebui sa deschideti alta actiune in instanta. CJP va sesiza cu siguranta eroarea.
Stimate Domn,
Multumesc f mult pt ajutor. Ati avut dreptate - legea 127/2019 se aplica din 2023! Am sa fac o cerere completatoare
in acest sens in care sa trec ca formulez actiunea in temeiul legal legea 263/2019 si ca am formulat initial actiunea pe legea 127 pt ca decizia de respingere avea mentiunea art 139 din legea 127.
Rugaminte: va rog sa-mi spuneti daca pt cererea completatoare invoc art 204 CPC sau trebuie art 204 NCPC?
Sau e acelasi lucru si nu conteaza ???
Va multumesc f mult.
Cu deosebita stima,
NCPC este in vigoare in prezent.
Scrieti exact ce a scris CJP in decizie, pentru motivarea respingerii, din curiozitate.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca