Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cand se depune cererea de liberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cand se depune cererea de liberare conditionata

Buna seara. Sotul meu a primit o pesdeapsa de 1 an si 20 zile cu executare in penitenciar, incepand in 24.06.2020. A iesit la munca, a participat la cursuri si nu are rapoarte. La calculator ii arata fractia obligatorie de 192 zile(02.01.2022) si comisia de eliberare pe 26 februarie. Cand putem depune cererea de liberare conditionata, la fractie sau asteptam sa o depuna comisia din penitenciar? Avem un copil de 4 ani, sunt insarcinata si urmeaza sa nasc la inceputul lunii ianuarie, se poate obtine permisie de o zi la nasterea copilului?
Va rog sa-mi raspundeti! Multumesc!
Ce varsta are condamnatul?
29 ani
În cazul dânsului, fractia ar fi 2/3 din durata pedepsei, adica undeva in februarie-martie 2022, ar fi termenul.
Multumesc! In legatura cu permisia, se poate obtine la nasterea copilului, ca un drept sau trebuie sa aiba credite si sau recompensa?
Nu este un drept absolut, este o facilitate, o recompensa, insa priveste vizita.