Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, Soțul executa in România o pedeapsa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, Soțul executa in România o pedeapsa pentru niște ...

Buna ziua,
Soțul executa in România o pedeapsa pentru niște fapte petrecute și condamnate in Italia in 2010. A fost propus pentru comisia de liberare condiționata pentru luna mai. Soțul a avut un comportament exemplar, a participat la cursurile organizate de penitenciar, urmează cursurile anului școlar 2021-2022, a obținut recompense si evidențieri, a executat fractia de pedeapsa. Ce lege e mai favorabilă pt judecarea liberarii condiționate?! Legea din codul vechi sau din cel nou? Sau care din legi i se va aplica ?!
Va mulțumesc.
amalia79, utilizator
Buna seara!

I se vor aplica dispozitiile din Vechiul Cod penal.
Mulțumesc frumos.