Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trecere la neplatitor TVA dupa schimbare cod CAEN
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trecere la neplatitor TVA dupa schimbare cod CAEN

Bună ziua!

Firma mea este plătitoare de TVA, pana acum desfășurând activități de comerț, CAEN 4774.
Cifra de afaceri pe 2020 a fost de aproximativ 800000 lei, iar pe 2021 pana în luna octombrie, aprox 500000 lei.

Urmează sa deschid un cabinet medical de dermatologie și as vrea sa păstrez firma, schimbând codul CAEN în 8622 (CAEN unic) activitate care este scutită de TVA, indiferent de cifra de afaceri.

Este vreun motiv pentru care nu mi s-ar accepta trecerea la neplătitor?

Daca nu, pot trece de acum firma ca neplătitoare de TVA sau trebuie sa mai aștept sfârșitul anului?
coldone, utilizator
Poti scoate firma de la TVA daca indeplinesti niste conditii. Cifar de afaceri la 31.12.2020 sa fie sub 300.000 lei ( nu o indeplinesti ) si cifra de afaceri pana la momentul acesta sa fie sub 300.000 lei ( nici pe asta nu o indeplinesti ) . Cel mai repede poti scaoate firma de la TVA abia de la .....01.01.203 cu conditia ca ca in 2022 sa fii tot sub plafonul de 300.000 lei.

Baza legala art 310 CF :
(7) Persoana impozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 care în cursul anului calendaristic precedent nu depășește plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) poate solicita scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316, în vederea aplicării regimului special de scutire, cu condiția ca la data solicitării să nu fi depășit plafonul de scutire pentru anul în curs.""
Mulțumesc pentru răspuns.
De acord ca depășesc plafonul, însă schimbând CAEN-ul, activitatea mea va fi scutita de TVA, neavând dreptul nici sa facturez, nici sa deduc TVA.

Legea 227/2015
CAPITOLUL IX - Operațiuni scutite de taxă

ART. 292 - Scutiri pentru anumite activități de interes general și scutiri pentru alte activități

(1) Următoarele operațiuni de interes general sunt scutite de taxă:

a) spitalizarea, îngrijirile medicale și operațiunile strâns legate de acestea, desfășurate de unități autorizate pentru astfel de activități, indiferent de forma de organizare, precum: spitale, sanatorii, centre de sănătate rurale sau urbane, dispensare, cabinete și laboratoare medicale, centre de îngrijire medicală și de diagnostic, baze de tratament și recuperare, stații de salvare și alte unități autorizate să desfășoare astfel de activități.

În condițiile acestea, dacă nu ma înregistrez ca neplătitor, nu o sa îmi pot desfășura activitatea. Greșesc?
Ba da poti desafsura activitatea insa nu vei avea drept de deducere si evident vei factura fara TVA ( regim scutire cf art 292 alin 1 lit a) . Insa daca vei desfasura si alta activitate pe langa cea medicala , va trebui sa facturezi cu TVA .

Daca in 2022 vei factura EXCLUSIV activitate medicala poti solicita scoaterea de la TVA incepand cu 01.01.2023.
Nu se mai tine cont de plafonul de 300.000 lei pentru ca activitaea de la art 292 alin 1 nu intra in calculul acestuia.
Bun, în cazul asta statutul de plătitor nu ma încurcă deloc.
Trebuie doar sa mai iau o casa de marcat pentru activitatea medicala.
Nu știam ca pot factura și fără TVA, fiind plătitor.

Mulțumesc pentru clarificare.
Se poate factura fara TVA daca o firma are activitati scutite ( chirii imobile , asigurari , activitati medicale ...si mai multe cele de la art 292 alin 1 si alin 2 ) , chiar daca e inregistrata in scop de TVA cu cod RO.