Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca mi sa încetat activitatea,in cat timp trebuie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca mi sa încetat activitatea,in cat timp trebuie să îmi ...

Daca mi sa încetat activitatea,in cat timp trebuie să îmi depun actele pentru șomaj?
Conform Legii nr. 76/2002, pentru a beneficia de indemnizatia de somaj, cererea se va depune in 10 zile de la data incetarii raporturilor de serviciu.Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni , indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
Sunt doua termene:
- pentru a beneficia de indemnizatia de somaj de la data incetarii c.i.m., dosarul trebuie trebuie depus in cel mult 10 zile de la aceasta data;

- in maxim 12 luni de la data incetarii c.i.m. . Daca il depuneti peste termenul de 1o zile , somajul se acorda de la data depunerii cerii.
Cornel Vasile, Consilier juridic