Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrarea contabila bar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrarea contabila bar

Buna ziua. Detin un bar, intreprindere familiala si as vrea sa ma lamuresc care este contabilitatea primara pe care trebuie sa o gestionez. La bar nu facem cocktail-uri sau cafea `mai complicata`, vindem bauturi la sticla, vin la pahar sau bauturi alcoolice la 100 de grame. Inafara de NIR ce alte registre ar trebui sa mai tin? Multumesc!
Buna seara,

Trebuie sa întocmiți NIR și bonuri de consum. In baza consumului din bonuri se înregistrează descărcarea de gestiune pentru băuturile vândute. De asemenea tr sa emiteți bon fiscal clienților. Anual cel puțin, faceți inventar cu produsele aflate pe stoc, produse expirate etc. și reglați cu evidențele contabile astfel încât să aveți corespondenta cu ce e in gestiune fizic .