Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Mai trebuie sa platesc CASS 10%?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Mai trebuie sa platesc CASS 10%?

Buna ziua! Daca scot divedente trimestrial la fiecare 3 luni in valoare de 30.600 RON (12 salarii minime brute pentru 2022) platesc doar 5%? Mai trebuie sa platesc CASS 10%? Nu stiu daca se aplica pe fiecare divident sau dividentele acumulate intr-un an. Multumesc
george-neagu, moderator
Veti palti pt 2022 impozitul de 5% la suma bruta ridicata si CASS in suma de (30600x10% = 3060 lei ) indiferent cat veti ridica peste 30.600 lei. CASS e plafonat la 3060 lei.

Impozitul il va plati firma prin stiopaj la sursa prin Declaratia 100 iar CASS il va plati asociatul in baza Declaratiei unice depusa la ANAF in 30 zile de la depasirea plafonului de 30.600 .
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Multumesc mult pentru raspuns!
Daca as scoate la 3 luni 30.000 RONse mai platesc CASS? Este per divident sau per an? Multumesc
per an e plafonul de 12 salarii
george-neagu, moderator