avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Legea ma obliga la plata CASS daca primesc dividende?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Legea ma obliga la plata CASS daca primesc dividende?

Sunt pensionar de cca 10 ani
Din 2017 primesc dividende de la societatea la care am lucrat(am parti sociale din anii 90)vreau sa stiu daca pentru aceste dividende(sunt mai mici de 10.000 lei) legea ma obliga la plata CASS?
Dividendele pot fi considerate investitii ?
Ultima modificare: Duminică, 26 Decembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:10, 10 Ianuarie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
da sunt investitii conform Codului Fiscal. Daca valoarea acestora intr-un an e mai mare de 12 salarii minime atunci datorati CASS 10% din 12 salarii minime.
Fals . Nu are 12 sa;arii minime și asta după ce mai scade și 5% impozitul deci 9500. Abia la 28500- 30000 plăteai ,nu fa prostia sa ii dai că nu ai motiv

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

da sunt investitii conform Codului Fiscal. Daca valoarea acestora intr-un an e mai mare de 12 salarii minime atunci datorati CASS 10% din 12 salarii minime.

Nu este fals. Deși în cazul descris mai sus domnul nu datorează CASS, Cornel Grama a completat când se datorează pentru a fi de folos altor persoane care accesează forumul.

radulucian 22 a scris:

Fals . Nu are 12 sa;arii minime și asta după ce mai scade și 5% impozitul deci 9500. Abia la 28500- 30000 plăteai ,nu fa prostia sa ii dai că nu ai motiv

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

da sunt investitii conform Codului Fiscal. Daca valoarea acestora intr-un an e mai mare de 12 salarii minime atunci datorati CASS 10% din 12 salarii minime.



Ultima modificare: Luni, 10 Ianuarie 2022
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende pentru 2017 incasate in 2018 geni2 geni2 Buna ziua. Unui asociat unic, pensionar dar si salariat, i se repartizeaza la sfarsitul anului 2017, prin bilantul depus in martie 2018, o suma de 30000 lei. ... (vezi toată discuția)
Cass pentru diverse venituri extrasalariale leinaddd leinaddd Am o mica afacere personala (SRL) fara salariati. In anul 2017 am incasat dividende aferente anului 2016. Pentru aceste venituri nu am platit CASS fiind, in ... (vezi toată discuția)
Venituri din activitati independente și dividende gabriela_iurascu gabriela_iurascu Buna ziua! O persoana obtine venituri din activitati independente de pe un PFA, dar si dividende din profitul unui srl. Pentru aceste venituri datoreaza CAS ... (vezi toată discuția)