Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Legea ma obliga la plata CASS daca primesc dividende?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Legea ma obliga la plata CASS daca primesc dividende?

Sunt pensionar de cca 10 ani
Din 2017 primesc dividende de la societatea la care am lucrat(am parti sociale din anii 90)vreau sa stiu daca pentru aceste dividende(sunt mai mici de 10.000 lei) legea ma obliga la plata CASS?
Dividendele pot fi considerate investitii ?
george-neagu, moderator
da sunt investitii conform Codului Fiscal. Daca valoarea acestora intr-un an e mai mare de 12 salarii minime atunci datorati CASS 10% din 12 salarii minime.
Fals . Nu are 12 sa;arii minime și asta după ce mai scade și 5% impozitul deci 9500. Abia la 28500- 30000 plăteai ,nu fa prostia sa ii dai că nu ai motiv

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

da sunt investitii conform Codului Fiscal. Daca valoarea acestora intr-un an e mai mare de 12 salarii minime atunci datorati CASS 10% din 12 salarii minime.

Nu este fals. Deși în cazul descris mai sus domnul nu datorează CASS, Cornel Grama a completat când se datorează pentru a fi de folos altor persoane care accesează forumul.

radulucian 22 a scris:

Fals . Nu are 12 sa;arii minime și asta după ce mai scade și 5% impozitul deci 9500. Abia la 28500- 30000 plăteai ,nu fa prostia sa ii dai că nu ai motiv

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

da sunt investitii conform Codului Fiscal. Daca valoarea acestora intr-un an e mai mare de 12 salarii minime atunci datorati CASS 10% din 12 salarii minime.

Iulian MANEA, Contabil