Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca arendasul devine intre timp Persoana Fizica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca arendasul devine intre timp Persoana Fizica Autorizata / ...

Daca arendasul devine intre timp Persoana Fizica Autorizata / Intreprindere Individuala / Intreprindere Familiala etc...cu acelasi nume, doar ca se identifica cu Cod Unic de Inregistrare Fiscala, se poate face modificarea la contractul de arendare prin act aditional ? Sau e necesara rezilierea contractului initial si incheierea unui nou contract ? Va multumesc
Da, se poate. Practic se materializează o cesiune de contract.
Faceți un act adițional în care specificați doar că persoana fizică își cedează toate drepturile și obligațiile derivate din contractul de arendă și că proprietarul consimte la aceasta.
E perfect valabilă și a doua variantă.

Av. Filimon Cristina