Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Este legal sa obții investiții in criptomonede pe un ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Este legal sa obții investiții in criptomonede pe un SRL?

Buna seara,

Este legal sa obții investiții in criptomonede pe un SRL?
george-neagu, moderator
Da , nu vedem niciun impediment ca sa nu fie legal , atata timp cat se evidentiaza eventuale impozite datorate statului .
Am inteles. Multumesc. Aceste investitii se fac de obicei printr-un contract de tip SAFT (Simple Agreement for Future Tokens).
Compania X trimite criptomonede cu paritate 1:1 la cu dolarul, gen USDC care se considera investitie.
Ma gandeam ca sunt probleme cand vrei sa schimbi USDC in Euro/USD/RON pentru diferite cheltuieli.