Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire! Buna seara ! În 2016 am ramase cu ceva ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire! Buna seara ! În 2016 am ramase cu ceva restante la ...

Poprire! Buna seara ! În 2016 am ramase cu ceva restante la un abonament Telekom... Evident, sau fost adăugate penalități, suma ajungând la 2400 de lei! În iulie am primit un plic de la recuperări în care ma anunțau ca dacă nu plătesc în termen de 15 zile se îndreaptă către instanta! Astăzi mi au pus poprire pe card! Întrebarea mea :nu trebuia sa primesc și eu hotărârea de executare?
Trebuia sa treceti printr-o judecata, nu ati fost citata ?
Nu ! Mi au trimis doar acel plic cum ca dacă nu plătesc în 15 zile merg ei la instanta! Citație nu am primit, apoi ei se pare ca au obținut o hotărâre de executare

gi-jane2 a scris:

Trebuia sa treceti printr-o judecata, nu ati fost citata ?

Facturile nu constituie titlu executoriu, trebuia sa va judecati.
Cautati pe portalul instantelor de judecata dupa numele dvs si vedeti ce apare.
Contestati executarea in termen de 15 zile de cand ati aflat de poprire.
gi-jane2, moderator