avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie - postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie - postnatal

Buna ziua. In prezent am 2 contracte de munca si sunt insarcinata. In februarie voi intra in prenatal la ambele locuri de munca, urmand sa finalizez postnatalul la inceputul lunii iunie. Intrebarea mea este urmatoarea :
Cum trebuie sa procedez pentru a renunta la al doilea loc de munca dupa postnatal?
Nu vreau sa ii incurc cu prezenta mea timp de 2 ani pentru ca oricum nu o sa revin la ei dupa ce fetita va implini varsta expirari CIC-ului.
Pot sa imi dau demisia? Cand ar trebui sa fac asta?
Patronii sunt de acord sa nu existe preaviz si lor le convine asa.
La dosarul pentru CIC va trebui sa aduc o dovada a incheierii contractului de munca cu cea de a doua firma?
Va rog sa ma ajutati, nu stiu cum sa procedez ca sa fie bine pentru toata lumea si sa nu am nici probleme la dosarul de CIC.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Kitte , utilizator 11:09, 21 Aprilie 2010
Daca patroniii sutn de acord cu incetarea raporturilor de munca atunci de ce nu faceti cerere de incetare cu acordul partilor? Art. 55 b) este f bun in aceasta situatie.
Cererea o veti depune la sfarsitul postnatalului, cu data urmatoare ultimei zile de concediu postnatal.
Solicitati de la ei si o adeverinta tip necesara ptr dosarul de indemnizatie CIC ca sa puteti proba realizarea veniturilor. Si neaparat sa aveti adeverinta si de la primul loc de munca. Pentru cumularea veniturilor.

La dosarul de indemnizatie nu este necesara nici o dovada ca ati incetat activitatea la al 2-lea loc de munca. De fapt, nu va obliga nimeni sa o faceti.
Cum se face o cerere de incetare cu acordul partilor?

De la primul loc de munca o sa am cererea mea de intrare in CIC si decizia lor de suspendare. Ma gandeam ca am nevoie de ceva si de la cel de-al doilea loc de munca la dosar.
Ultima modificare: Marți, 12 Ianuarie 2010
Kitte, utilizator
Cand intru in prenatal cum se procedeaza?
Aduc originalul la compania unde am functia de baza si o copie (legalizata sau obisnuita? ) la cealalta?
Certificatul de CM se depune primul exemplar in original la angajatorA acolo unde este functia de baza.AngajatorA va da o xerocopie pe care scrie conform cu originalul.

La angajator B depuneti al doilea exemplar in original si xerocopia cf cu orig de la angajatorulA.
clio06 a scris:

Daca patroniii sutn de acord cu incetarea raporturilor de munca atunci de ce nu faceti cerere de incetare cu acordul partilor? Art. 55 b) este f bun in aceasta situatie.
Cererea o veti depune la sfarsitul postnatalului, cu data urmatoare ultimei zile de concediu postnatal.
Solicitati de la ei si o adeverinta tip necesara ptr dosarul de indemnizatie CIC ca sa puteti proba realizarea veniturilor. Si neaparat sa aveti adeverinta si de la primul loc de munca. Pentru cumularea veniturilor.

La dosarul de indemnizatie nu este necesara nici o dovada ca ati incetat activitatea la al 2-lea loc de munca. De fapt, nu va obliga nimeni sa o faceti.



Nu cred ca aveti dreptate. daca Kitte va dori sa beneficieze de 85% din veniturile realizate cu 12 luni inainte de nasterea copilului atunci va trebui sa aduca dovada veniturilor si de la al 2 lea loc de munca si in consecinta si suspendarea sau incetarea raportului de munca.

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil irinacosiba irinacosiba Buna ziua! Am urmatoarea situatie:am o salariata care are functia de baza la mine la firma(8 h) si mai este angajata la alta firma cu program de 4h pe zi. In ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal/postnatal 2 locuri de munca 8 ore/zi ramonaneagoie ramonaneagoie Buna ziua. Cum se procedeaza cu concediul prenatal/postnatal in cazul in care o salariata are 2 locuri de munca, inregistrate cu 8h/zi, fiecare in ... (vezi toată discuția)
Postnatal si cic angajator partime brendissima brendissima Cum tb procedat in cazul in care salariata insarcinata va intra in postnatal la angajatorul la care lucreaza cu norma intreaga vis-a-vis de alt contract cu ... (vezi toată discuția)