Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie - postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie - postnatal

Buna ziua. In prezent am 2 contracte de munca si sunt insarcinata. In februarie voi intra in prenatal la ambele locuri de munca, urmand sa finalizez postnatalul la inceputul lunii iunie. Intrebarea mea este urmatoarea :
Cum trebuie sa procedez pentru a renunta la al doilea loc de munca dupa postnatal?
Nu vreau sa ii incurc cu prezenta mea timp de 2 ani pentru ca oricum nu o sa revin la ei dupa ce fetita va implini varsta expirari CIC-ului.
Pot sa imi dau demisia? Cand ar trebui sa fac asta?
Patronii sunt de acord sa nu existe preaviz si lor le convine asa.
La dosarul pentru CIC va trebui sa aduc o dovada a incheierii contractului de munca cu cea de a doua firma?
Va rog sa ma ajutati, nu stiu cum sa procedez ca sa fie bine pentru toata lumea si sa nu am nici probleme la dosarul de CIC.
Multumesc!
Daca patroniii sutn de acord cu incetarea raporturilor de munca atunci de ce nu faceti cerere de incetare cu acordul partilor? Art. 55 b) este f bun in aceasta situatie.
Cererea o veti depune la sfarsitul postnatalului, cu data urmatoare ultimei zile de concediu postnatal.
Solicitati de la ei si o adeverinta tip necesara ptr dosarul de indemnizatie CIC ca sa puteti proba realizarea veniturilor. Si neaparat sa aveti adeverinta si de la primul loc de munca. Pentru cumularea veniturilor.

La dosarul de indemnizatie nu este necesara nici o dovada ca ati incetat activitatea la al 2-lea loc de munca. De fapt, nu va obliga nimeni sa o faceti.
Cum se face o cerere de incetare cu acordul partilor?

De la primul loc de munca o sa am cererea mea de intrare in CIC si decizia lor de suspendare. Ma gandeam ca am nevoie de ceva si de la cel de-al doilea loc de munca la dosar.
Kitte, utilizator
Cand intru in prenatal cum se procedeaza?
Aduc originalul la compania unde am functia de baza si o copie (legalizata sau obisnuita? ) la cealalta?
Certificatul de CM se depune primul exemplar in original la angajatorA acolo unde este functia de baza.AngajatorA va da o xerocopie pe care scrie conform cu originalul.

La angajator B depuneti al doilea exemplar in original si xerocopia cf cu orig de la angajatorulA.
clio06 a scris:

Daca patroniii sutn de acord cu incetarea raporturilor de munca atunci de ce nu faceti cerere de incetare cu acordul partilor? Art. 55 b) este f bun in aceasta situatie.
Cererea o veti depune la sfarsitul postnatalului, cu data urmatoare ultimei zile de concediu postnatal.
Solicitati de la ei si o adeverinta tip necesara ptr dosarul de indemnizatie CIC ca sa puteti proba realizarea veniturilor. Si neaparat sa aveti adeverinta si de la primul loc de munca. Pentru cumularea veniturilor.

La dosarul de indemnizatie nu este necesara nici o dovada ca ati incetat activitatea la al 2-lea loc de munca. De fapt, nu va obliga nimeni sa o faceti.

Nu cred ca aveti dreptate. daca Kitte va dori sa beneficieze de 85% din veniturile realizate cu 12 luni inainte de nasterea copilului atunci va trebui sa aduca dovada veniturilor si de la al 2 lea loc de munca si in consecinta si suspendarea sau incetarea raportului de munca.