Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie - postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie - postnatal

Buna ziua. In prezent am 2 contracte de munca si sunt insarcinata. In februarie voi intra in prenatal la ambele locuri de munca, urmand sa finalizez postnatalul la inceputul lunii iunie. Intrebarea mea este urmatoarea :
Cum trebuie sa procedez pentru a renunta la al doilea loc de munca dupa postnatal?
Nu vreau sa ii incurc cu prezenta mea timp de 2 ani pentru ca oricum nu o sa revin la ei dupa ce fetita va implini varsta expirari CIC-ului.
Pot sa imi dau demisia? Cand ar trebui sa fac asta?
Patronii sunt de acord sa nu existe preaviz si lor le convine asa.
La dosarul pentru CIC va trebui sa aduc o dovada a incheierii contractului de munca cu cea de a doua firma?
Va rog sa ma ajutati, nu stiu cum sa procedez ca sa fie bine pentru toata lumea si sa nu am nici probleme la dosarul de CIC.
Multumesc!
Puteti incheia c.i.m. cu acordul partilor ...
Sa va traisca bebe!
1. Ar fi bine sa stati pana expira concediul de maternitate (sau 42 de zile de la nastere) pentru ca altfel nu beneficiati de indemnizatia pentru acesta.
2. Apoi intrati in CCC pana la 2 ani si apoi puteti sa incetati CIM.
Eu am 2 cim si doar la unul vreau sa renunt inainte de vreme.
Deci eu zic ca nu imi pierd dreptul la cic.
Corect?

In cazul asta, pot sa incetez un cim cu data de 1 mai, inainte de expirarea celor 42 de zile de postnatal? Bineinteles vreau sa intru in CIC si sa mi se ia in calcul si venitul de la acest al doilea cim.
1. Da, va puteti inceta raportul de munca la acel loc de munca la data de 01.mai.
2. Vi se vor lua in calcul toate veniturile profesionale supuse impozitului pe venit realizate in ultimul an, timp de 12 luni, anterior datei nasterii copilului.
Va multumesc!!!