Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CREDIT NEVOI PERSONALE NEACHITAT IN INTREGIME
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CREDIT NEVOI PERSONALE NEACHITAT IN INTREGIME

BUNA ZIUA! IN 2004 AM LUAT DE LA O BANCA COMERCIALA UN CREDIT DE NEVOI PERSONALE IN VALOARE DE APROX 1000 DOLARI PT CARE S-A FIXAT O RATA LUNARA DE APROX 110 RON! IN MARTIE 2006, AM INCETAT SA MAI PLATESC ACEASTA RATA LA BANCA DIN NEPUTINTA NU DIN REAVOINTA! IN ACEL MOMENT MI-AM SCHIMBAT DOMICILIUL PLECAND INTR-UN ALT ORAS! PRACTIC, MI S-A PIERDUT URMA, NU AU MAI AVUT DATE DESPRE MINE, TEL, ADRESA NOUA, LOC DE MUNCA NOU, ETC! ACUM, IN IAN 2010, PARINTII MEI AU PRIMIT UN TEL( GHIDANDU-SE DUPA NUME, I-AU GASIT CU CARTEA DE TEL, AVAND TEL FIX IN RETEAUA ROMTELECOM), DE LA O PERSOANA CARE FOLOSINDU-SE DE UN TERTIP, SPUNAND CA E O VECHE COLEGA DE A MEA CARE MI-A PIERDUT URMA... SI DORESTE NR MEU DE TEL, A OBT DE LA AI MEI NR MEU MOBIL SI ATAT FARA ALTE DATE, DE NICI UN FEL! ACEASTA PERSOANA A LASAT SI UN NR DE TEL PE CARE A INSISTAT SA FIE CAUTATA DE MINE! AI MEI SI-AU DAT SEAMA CA AU GRESIT CA AU DAT NR DE TEL, LE-AM REPROSAT ACEST LUCRU SI ORICUM NU STIAU EI DESPRE RESTANTA MEA! VERIFICAND NR TEL LASAT DE ACEA PERSOANA, AM DAT DE EOS, FARA CA DANSII SA STIE CINE SUNT! ACUM INSISTA LA AI MEI SA MA DETERMINE SA IAU LEGAT CU EI, INTRE TIMP EU LE-AM SPUS ALOR MEI CA E VORBA DESPRE O RESTANTA SI I-AM RUGAT SA NU MAI RASPUNDA LA TEL LA NICI UN NR TEL NECUNOSCUT LOR1 IN DIMINEATA ACEASTA AM PRIMIT SMS PE NR MEU MOBIL DE LA EOS KSI PRIN CARE MA ROAGA SA II CONTACTEZ! BINEINTELES CA NU AM RASPUNS, NICI NR NECUNOSCUTE MIE NICI LA ACEST SMS! VA ROG SA IMI SPUNETI CUM SA PROCEDEZ MAI DEPARTE SI AVAND IN VEDERE CA ULTIMA RATA NEPLATITA A FOST IN MARTIE 2006( CREDIT LUAT IN 2004 PE 5 ANI), DATORIA NU E PRESCRISA, AVAND IN VEDERE FAPTUL CA SUNT 4 ANI DE LA NEPLATA ULTIMEI RATE? ASTEPT URGENT SI CU INTERES MAJOR RASPUNSUL DV DIN PCT DE VEDERE JURIDIC! VA MULTUMESC ANTICIPAT, ANA
DATORIA NU ESTE PRESCRISA, A FOST CESIONATA UNEI FIRME DE RECUPERARE.

FIECARE RATA SE PRESCRIE IN TERMEN DE 3ANI DE LA SCADENTA DACA NU INTERVINE PRESCRIPTIA ... :D. IN SITUATIA DVS SUNTETI BUNA DE PLATA SAU SUNTETI PASIBILA DE EXECUTARE SILITA ASUPRA BUNURILOR DVS PREZENTE SI VIITOARE, PRECUM SI A VENITURILOR SALARIALE SI DE ORICE ALTA NATURA:O:O
new_2009, utilizator
AS DORI DACA SE POATE , SA PRIMESC INFORMATII FOARTE UTILE MIE IN LEGATURA CU SUBIECTUL DESCRIS, DE LA UN CONSULTANT JURIDIC!ASTEPT CU MARE INTERES !
CU CONSIDERATIE, ANA

datoria este prescrisa. termenul de prescriptie nu are de-a face cu cesionarea datoriei catre firma de recuperare, ci el se scurge de la data achitarii ultimei rate, respectiv martie 2006. pt a fi valabil nu trebuie intrerupt cu vreo recunoastere a datoriei (scris sau prin plata)
anca13, utilizator
NU EXISTA DIN MARTIE 2006, VREO RECUNOSTERE A DATORIEI , IN SCRIS SAU PRIN PLATA!
EOS INCEARCA SA DEA DE MINE, NU AU DATE PRIVIND ADRESA MEA, LOC DE MUNCA, DOAR ASA CUM V-AM SPUS NR TEL MOBIL DE LA AI MEI, DAR FARA NICI O DISCUTIE PE ACESTA INTRE MINE SI EOS!
AU LUAT CUM AM SPUS CARTEA DE TEL SI AU CAUTAT NUMELE MEU PANA AU DAT PESTE AI MEI DE LA CARE AU OBTINUT PRINTR-UN TERTIP, NR MEU MOBIL! I-AM PROCESAT PE AI MEI SA NU MAI RASPUNDA LA TEL, DOAR LA NR CUNOSCUTE DE DANSII! MAI POT FACE CEVA???
eu zic ca nu.