Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ULTIMA RATA PLATITA LA BANCA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ULTIMA RATA PLATITA LA BANCA

BUNA ZIUA! IN MARTIE 2006, AM ACHITAT ULTIMA RATA LUNARA PT UN CREDIT DE NEVOI PERSONALE , FACUT LA O BANCA COMERCIALA, EVIDENT CA PERSOANA FIZICA, CREDIT FACUT IN 2004-2005! AU INCEPUT SA MA CAUTE CEI DE LA EOS, NU PE MINE DIRECT, EU SCHIMBANDU-MI DOMICILIUL CI PRIN PARINTII MEI- CERANDU-LE LOR DATE DESPRE MINE( PARINTII MEI, LE-AU DAT DOAR NR MEU TEL, FARA NICI O ALTA DATA SI ACUM I-AM RUGAT SA NU LE MAI RASPUNDA LA TEL- SA NU RASPUNDA LA NICI UN NR TEL NECUNOSCUT LOR )! VA ROG SA MA INFORMATI DACA, IN TERMEN DE 3 ANI DE LA DATA ULTIMEI RATE BANCARE ACHITATE, IN CAZ DE NEACHITARE, DATORIA CATRE BANCA SE PRESCRIE SI CE POT FACE CEI DE LA EOS IN SITUATIA DESCRISA DE MINE?? VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Va relatez o situatie intalnita in cazul unei cunostinte. EOS i-a preluat datoria ramasa nechitata de la o banca in urma unui credit. Creditul nu fusese garantat sau girat cu nimic si de catre nimeni altcineva. Domiciliu din buletin este in provincie, in Bucuresti nu are adresa rezidenta. A fost actionata in instanta, nu s-a prezentat, urmeaza a fi data hotararea. Nu are bunuri in proprietate, sunt curioasa si eu neavand ce executa, ce vor cere EOS-ul in afara de suma in pretentie. Nu mai are acelasi loc de munca. Oricum va voi tine la curent.
MI-E TEAMA CA NU M-ATI INTELES! EI NU IMI CUNOSC DOMICILIUL, PT CA LA ADRESA LA CARE MA STIAU EI, EU AM VANDUT APT SI M-AM MUTAT INTR-UN ALT ORAS , IN 2006! ACUM INCEARCA SA AFLE DATE DESPRE MINE! AU LUAT CARTEA DE TEL SI AU INCERCAT NR TEL CU NUMELE MEU PANA AU DAT DE PARINTII MEI! TOT CE STIU EI IN MOMENTUL DE FATA E NR TEL FIX AL PARINTILOR MEI SI PRIN INTERMEDIUL UNEI CONVORBIRI TEL CU DANSII AU AFLAT DOAR NR MEU MOBIL , FOLOSIND UN TERTIP, S-AU RECOMANDAT A FI O PRIETENA CARE A PIERDUT LEGAT CU MINE, PLECATA FIIND IN STRAINATATE! ATAT! EU I-AM INSTRUIT PE PARINTII MEI SI NU VOR MAI RASPUNDE LA TEL FIX AL LOR, PE CARE AU FOST GASITI! EI, PRACTIC, DUPA ATATA VREME INCEARCA SA DEA DE MINE!
VA ROG SA MA INFORMATI REFERITOR LA SITUATIA ANTERIOR DESCRISA DE MINE! CREDITUL LUAT A FOST DE 1000$, RATA LUNARA STABILITA LA ACEA VREME A FOST DE 110 RON! CU MULTUMIRI, ANA
Daca lucrurile stau asa, nu mai pot face nimic, prentru ca nu cred ca vor merge in instanta cu o actiune daca stiu ca dreptul de a cere suma este prescris, macar din prestanta .