Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... A fost inregistrat la taxe si impozite un contract ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

A fost inregistrat la taxe si impozite un contract inchriere.

A fost inregistrat la taxe si impozite un Contract inchriere imobil pe perioada de 2 ani. 2020-2022.Intre timp, dupa 1 an chiriasii au plecat din oras. Sunt obligat, ca sa nu platesc impozit pe venit si pe al doilea an sa delcar ca acel contract a fost reziliat, sau atata timp cat nu fac declaratia unica si pentru al doilea an, este ok?!
Va multumesc
george-neagu, moderator
atata timp cat nu il treceti pe declaratie pe cel reziliat este ok. ( se depunea rectificativa doar daca era reziliat in timpul anului ) ca sa recalculati impozitul eventual.
A fost depus pe declaratia cand l-am facut, acum 1 an. Si am si platit un an (s-a si calculat automat)
Acuma este o problema daca nu fac declaratia si pentru al doilea an, din moment ce imobilul nu este inchriat ?!
Ca sa fie totul clar ar trebui sa faceti declaratia, dar cu suma zero.