Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Bună ziua! Am contract de închiriere înregistrat la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Bună ziua! Am contract de închiriere înregistrat la ANAF pentru ...

Bună ziua!

Am contract de închiriere înregistrat la ANAF pentru perioada 15 Oct 2021 - 15 Oct 22. Chiriasii au plecat mai devreme cu 2 luni. Am depus declarația unică și am plătit pentru anul acesta impozitul pana pe 15 Oct. 22. Va rog, cum procedez dacă vreau sa închiriez cu data de 6 Oct. 2022 având în vedere ca este un contract înregistrat la ANAF deja pana pe 15 Oct?
Va mulțumesc frumos pentru ajutor!
Zi frumoasă!
Trebuia sa faceți declarația unică rectificativă în momentul în care au plecat chiriașii și să plătiți impozit doar pe perioada cât au locuit aceștia acolo.
Bună seara!

Dar pot înregistra un alt contract (cu 06.Oct) la ANAF având în vedere ca nu l-am reziliat pe primul (valabil pana pe 15 Oct. 22) ? Și depun declaratie rectificativa la sfârșitul anului?
Va mulțumesc frumos pentru ajutor!!
Seara frumoasa!

Iulian MANEA a scris:

Trebuia sa faceți declarația unică rectificativă în momentul în care au plecat chiriașii și să plătiți impozit doar pe perioada cât au locuit aceștia acolo.