Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cetățenii români din R.Moldova, care au trecut la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cetățenii români din R.Moldova, care au trecut la domiciliul ...

Cetățenii români din R.Moldova, care au trecut la domiciliul permanent în România, au imobil stabil pot cere pensie, dacă stagiul de cotizare îl au în R.Moldova? Sau dacă se transfera anii de cotizare pentru pensie?
daca nu au cotizat statului Roman nu pot beneficia de pensia din Romania. Statul unde a cotizat plateste si drepturile cu titlu de pensie
..dar parca spuneati ca romanii sunt de mana a 2-a la ce drepturi au in Romania.. www.avocatnet.ro/forum/discu...

Pensionar din RMoldova a scris:

Cetățenii români din R.Moldova, care au trecut la domiciliul permanent în România, au imobil stabil pot cere pensie, dacă stagiul de cotizare îl au în R.Moldova? Sau dacă se transfera anii de cotizare pentru pensie?

Nu au drept de.pensie jn tara decât dacă îndeplinesc condiţiile de pensionare menționate în legislație.

Scurt și clar.Multumesc frumos.
Cornel Vasile a scris:

Nu au drept de.pensie jn tara decât dacă îndeplinesc condiţiile de pensionare menționate în legislație.