Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apa si canal. Buna.as avea urmatoarea intrebare:o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apa si canal. Buna.as avea urmatoarea intrebare:o gaspodarie ...

Apa si canal.

Buna.as avea urmatoarea intrebare:o gaspodarie la tara cu cinci persoane care au domiciliul acolo.cinci persoane care sunt mai mult plecate...apa se bea din pet si la gatit se foloseste apa de la un izvor adusa asadar se foloseste apa de la retea doar pentru baie si masina de spalat.doamna care citeste contorul de apa mereu spune ca 2 metri cubi de apa sunt prea putini la 5 persoane....in contract spune cat intra iese diferenta de pret la cea iesita un leu mai putin adica 9 lei total.asadar conform a ce a citit ai de plata 18 lei.insa dansa spune ca e putin ca sigur se foloseste apa din alte surse...asadar baga zero apa si cinci persoane la canal ceea ce inseamna 5 ori 9 lei egal 45 de lei lunar.asadar aproape tot anul s a platit lunar 45 lei.acum ci ca se face calculul si a gasit zece metri de apa cam doi pe luna din ce am inteles noi asadar au platit la apa luna aceasta 100.90 plus nu stiu ce...este corect calculul asa?conteaza cate persoane au adresa acolo?este specificat pe undeva cata apa ar trebui sa consume o persoana lunar?
Stie cineva sa ma lamureasca?a sunat proprietarul la sediul si i s a spus ca trebuie sa consume 2.4 metri cubi de persoana pe luna.exista o astfel de lege?adica practic te obliga sa consumi apa daca tu nu vrei?
nu exista o limita minima......
apa pentru baut si gatit este nesemnificativa ca si cantitate

faceti reclamatie la furnizor apa/canal, sa va factureze partea de canalizare conform consumului inregistrat de apometru( neavand alte surse de apa)
atata timp cat exista sistem de masurare a apei, nu au baza legala sa factureze altceva(de ex. unele blocuri nu au apometre si se calculeaza la pausal un nr de m3)

consumul este infim pentru 5 persoane, dar e strict legat de prezenta celor 5 in imobil

Multumesc.intre timp am sunat prietenii si vecinii doamnei si am aflat urmatoarele.sunt la tara.toata lumea are fantana nu doar doamna .i s a spus ca foloseste apa din alta sursa...probabil se refereau la fantana .si cum am spus apa de la retea merge la masina de spalat si la baie cum se intampla cam la tot satul deoarece li s a spus oamenilor ca nu se pot lega doar la apa sau doar la canal .in luna august si doamna a avut o m cubi apa potabila si 5 persoane canal.in septembrie 1 m cub apa si 5 persoane canal.cum e posibil daca masina spala si macar iti faci nevoile si tragi apa...apoi in octombrie are 10 metri cubi apa potabila si 10 metri cubi canal.nu persoane.raspunsuri primite la facturile venite ieri:

-4 persoane 2 m cubi apa potabila 2 m cubi canal
-2 persoane 2m cubi apa potabila 2 m canal
-7 persoane 5 m cubi apa 5 m cubi canal
Toti acesi oamenii au si ei fantani si functioneaza la fel ca doamna cu apa la baie si masina de spalat.insa la niciunii nu li s a spus ca folosesc prea putin din cauza fantanii..corect nu ar fi sa scrie la toti la fel pe facturi?si daca doamna din cauza fantanii plateste canalul pe persoane si ceilalti sa plateasca la fel?
-in orasul vecin 4 persoane care au specificat ca spala masina macar o data pe zi au platit mai putin.era in trafic doamna si nu stia ce scrie pe hartie dar si a amintit cat a platit
Contoarele sunt afara la porti si practic oamenii bu stiu ce citeste doamna.
Zifrumoasa, utilizator