Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... numarul zilelor de concediu de odihna poate fi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

numarul zilelor de concediu de odihna poate fi micsorat ?

daca contractul individual de munca prevede un anumit numar de zile de concediu de odihna , acestea pot fi reduse?
Da, dar numai daca ati luat in anul respectiv concediu medical sau concediu fara plata.
Concediul de odihna se acorda pentru perioada lucrata efectiv.
CCMUN pe anii 2007-2010 prevede un numar minim de 21 de zile de concediu anual. Concediu se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata.