Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Am și eu o situație mai delicata.Mi s-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Am și eu o situație mai delicata.Mi s-a eliberat ...

Bună ziua,
Am și eu o situație mai delicata.Mi s-a eliberat de către primărie un certificat de punere in posesie pe numele tatălui decedat în loc de numele mamei decedate.Mentionez ca terenul provine din partea bunicului mamei de ani de zile înregistrat în Registrul Agricol,teren ce provine dintr-un lot mai mare care a fost împărțit cu frații mamei.Am făcut solicitate de îndreptare eroare și eliberare a certificatului pe numele mamei, primind răspuns ca este imposibil,chiar dacă solicitarea initiala de punere in posesie a fost în numele mamei la care sa atașat documentul ce atesta provinienta terenului din partea bunicului mamei.Ma interesează dacă exista un temei legal prin care mi se da dreptul la rectificarea certificatului de punere în posesie in numele mamei,întrucât este o eroare făcută în primărie de o funcționare de la registrul agricol.Si cum as putea proceda la rezolvarea acestei probleme.
Multumesc,

(editat)Nu trebuie sa ai documentatie cadastrala ca sa detii nr. cadastrale, topo si de CF si sa poti scoate extras de carte funciara. Eu scot asemenea documente din anul 1991 incoace si stiu cum se procedeaza. E de ajuns sa ai un nr. cadastral care se gaseste in diferite documente: certificat de mostenitor, contract de vanzare cumparare, titlu de proprietate, acte de donatie. Este bun si un nr. cadastral al terenului vecin, dar atunci nu se poate scoate extras online.
In registrul agricol este trecut si nr. cadastral. La primarie sunt hari care contin nr. cadastral si topo.
Certificatul de sarcini este cu totul altceva, costa online 250 lei si trebuie sa cunosti: nr. carii funciare, nr. cadastral si nr.. topografic. Certificatul de sarcini nu poate fi folosit pentru dovedirea proprietatii.
Toate terenurile sunt intabuate, doar ca sunt intabulate pe alte nume si uneori pe stramosii actualilor proprietari.
In final te invit sa te abtii de la jigniri.
gi-jane2, moderator
Si numerele de carte funciara din actele anterioare de unde au fost menționate????
Din documentația cadastrala existenta la acel moment.
Dezinformezi rău de tot.
Certificatul de sarcini nu cuprinde numărul cadastral. Se eliberează pentru imobilele neintabulate.
Costa 100 lei.
Vezi aici la 2.7.4
[ link extern ]
raluk0207 Am zis eu ca certificatul de sarcini cuprinde nr. cadastral? Eu am spuss ca iti trebuie cel putin nr. cadastral pentru a obtine certificat de sarcini. Tu stii sa citesti? Eu am zis ca certificatul costa online 250 lei. Sa-mi dai si mie site-ul unde poti sa il scoti cu 100 de lei. Actul pe care mi l-ai indicat este dun 2019 si nu este online. Eu am zis online, in prezent. Daca nu retii ce citesti, lasa-te de postari.
Pe ce baza se elibereaza certificatul de sarcini daca imobilul nu este intabulat? Crezi ca cei de la BCPI viseaza sau ghicesc la ce imobil te referi tu? Ai fost vreodata intr-o arhiva (nu la ghiseu) decarte funciara? Si la ce foloseste acest certificat?
Ce documentatie cadastrala, daca terenul nu este intabulat? Ia deschide la: [ link extern ] .
Nu vezi ca le amesteci si le bolmojesti fara nici o logica?
Cat priveste actele anterioare: daca nu stii sa citesti nu te mai baga in seama.
c-elian a scris:

raluk0207 Am zis eu ca certificatul de sarcini cuprinde nr. cadastral? Eu am spuss ca iti trebuie cel putin nr. cadastral pentru a obtine certificat de sarcini. Tu stii sa citesti? Eu am zis ca certificatul costa online 250 lei. Sa-mi dai si mie site-ul unde poti sa il scoti cu 100 de lei. Actul pe care mi l-ai indicat este dun 2019 si nu este online. Eu am zis online, in prezent. Daca nu retii ce citesti, lasa-te de postari.
Pe ce baza se elibereaza certificatul de sarcini daca imobilul nu este intabulat? Crezi ca cei de la BCPI viseaza sau ghicesc la ce imobil te referi tu? Ai fost vreodata intr-o arhiva (nu la ghiseu) decarte funciara? Si la ce foloseste acest certificat?
Ce documentatie cadastrala, daca terenul nu este intabulat? Ia deschide la: [ link extern ] .
Nu vezi ca le amesteci si le bolmojesti fara nici o logica?
Cat priveste actele anterioare: daca nu stii sa citesti nu te mai baga in seama.

"Certificatul de sarcini este cu totul altceva, costa online 250 lei si trebuie sa cunosti: nr. carii funciare, nr. cadastral si nr.. topografic."
De unde sa cunosti numărul cadastral daca imobilul nu are documentatie cadastrala?
Daca e scris în actul de proprietate, înseamnă că are documentatie cadastrala.
Dacă nu e scris numărul cadastral în actul de proprietate, înseamnă că nu are documentatie cadastrala și prin urmare, nu ai cum sa ceri extras de carte funciara pentru informare.
Degeaba tot trimiți oamenii sa ceara extrase, dacă nu au documentatie cadastrala. Reușești sa înțelegi asta?
Ai o mare problema de logica.
Extrasele de carte funciara sau certificatele de sarcini, se obțin de pe programul Eterra. Prețul este același, indiferent cum îl ceri, online, sau personal la ghișeu.
Ca tu percepi 250 lei, pentru ca faci a est serviciu altora, este cu totul altceva.
Dar extrasul de carte funciara pentru informare costa 20 lei, cel pentru autentificare costa 40 lei și certificatul de sarcini, costa 100 lei.
Este același preț, indiferent de modalitatea de obținere.
Certificatul de sarcini se eliberează pentru imobilele neintabulate.
Dacă nu exista documentație cadastrala și intabulare pentru un anumit imobil, nu îți dă nimeni extras de carte funciara pentru informare.
Ci doar certificat de sarcini.
raluk0207, utilizator