Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul imi refuza sporul de covid si/sau sporul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul imi refuza sporul de covid si/sau sporul de detasare ...

Angajatorul imi refuza sporul de covid si/sau sporul de detasare

Sunt medic rezident, Lucrez cu pacienti covid si am pontajul de la spitalul unde m-am detasat prin ordinul sefului DSU cu spor de 75% din salariul de baza conform HG 1035/2020 si OUG 209/2020. In afara de acest spor, beneficiez si de un spor de detasare de 50% din salariul de incadrare conform art. 19 din legea 136/2020.
Spitalul angajator refuza sa imi dea ambele sporuri, desi nu sunt ambele de conditii deosebit de periculoase.
Le-am explicat legile, au primit ordinul de detasare si pontajul dar refuza. Nu stiu de ce.
Ce as putea face in cazul acesta?
Multumesc
O acțiune în instanță sau sa apelați la mediere/conciliere.