avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul imi refuza sporul de covid si/sau sporul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul imi refuza sporul de covid si/sau sporul de detasare ...

Angajatorul imi refuza sporul de covid si/sau sporul de detasare

Sunt medic rezident, Lucrez cu pacienti covid si am pontajul de la spitalul unde m-am detasat prin ordinul sefului DSU cu spor de 75% din salariul de baza conform HG 1035/2020 si OUG 209/2020. In afara de acest spor, beneficiez si de un spor de detasare de 50% din salariul de incadrare conform art. 19 din legea 136/2020.
Spitalul angajator refuza sa imi dea ambele sporuri, desi nu sunt ambele de conditii deosebit de periculoase.
Le-am explicat legile, au primit ordinul de detasare si pontajul dar refuza. Nu stiu de ce.
Ce as putea face in cazul acesta?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:14, 23 Decembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O acțiune în instanță sau sa apelați la mediere/conciliere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am o problema cu angajatorul in ceea ce priveste salariul. ... adi.h adi.h Buna ziua, Am o problema cu angajatorul in ceea ce priveste salariul. Sunt medic rezident angajata la un spital de stat si lucrez cu pacienti covid. ... (vezi toată discuția)
Spor spital covid Majin Majin Buna ziua! Lucrez ca si medic chirurg intr-un spital suport covid. Conform legislatiei 153/2018 au fost acordate sporurile pentru conditii periculoase. ... (vezi toată discuția)
Drepturi salariale buna ziua.sunt angajat ca șofer la un spital cu profil pneumologie ... Bv-Adi Bv-Adi Buna ziua.sunt angajat ca șofer la un spital cu profil pneumologie TBC și desigur mai nou covid 19 din octombrie 2020.transport pacienți infecțioși cu TBC ... (vezi toată discuția)