Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie la zi?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie la zi?

Buna ziua! In cazul in care trimit angajatorului demisia mea, prin posta, cu confirmare de primire are dreptul sa refuze sa imi inregistreze demisia?
Pot sa imi dau demisia la zi in tot aceste conditii?
Doresc sa ii trimit prin posta cu confirmare de primire pentru ca nu am incredere in el si nu vreau sa mi se spuna ca nu mi-am dat demisia sau ceva...
Va multumesc!
Orice comunicare este valida atata timp cat faceti dovada ei. Cititi in acest sens prevederile codului muncii referitoare la demisie.
Multumesc mult! Asa voi face.
Problemele in cazul demisiei este urmatoarele:

- fiind un act unilateral al salariatului angajatorul nu trebuie sa fie de acord cu ea, este doar o instiintare de luare la cunostinta. Insa are obligatia de a o inregistra.
- in mod normal orice demisie este urmata de o perioada de preaviz care poate fi de 15 zile ptr functii de executie si 30 zile ptr functii de conducere. Prezenta la serviciu este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul va semneaza o cerere de concediu de odihna. Daca nu va prezentati la serviciu angajatorul poate sa va inceteze CIM pentru absente nemotivate. Nici daca intrati in concediu medical nu scapati ptr ca preavizul se suspenda, urmand sa efectuati restul de zile de preaviz dupa terminarea concediului medical.
- dvs puteti sa nu mai urmati calea preavizului NUMAI daca angajatorul este de acord cu acest lucru. Daca nu, atunci faceti preavizul. Deci, "demisia la zi " se poate numai cu aprobarea angajatorului.
Multumesc! Imi puteti spune in cat timp are obligatia sa o inregistreze? Eu am trimis ieri (13.01.2010) prin posta cu confirmare de primire, cererea de demisie la zi (ca in prealabil ne-am inteles ca va fi de acord). Asta va ajunge maine (15.01.2010) la el. Ce data se ia in considerare ca demisie? Cand primeste actele prin posta sau data de pe cerere?
In cat timp are obligata de a o iregistra?

Multumesc!
Daca ati fi inaintat demisia fara ajutorul postei, angajatorul ar fi inregistrat-o atunci, ptr ca la acel moment a luat la cunostinta de ea.

Asa, veti folosi data comunicarii postei. Ptr ca atunci a luat la cunostinta de ea.