Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... BUNA SEARA am vândut un apartament copiilor cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

BUNA SEARA am vândut un apartament copiilor cu uzufruct ,ca ...

BUNA SEARA
am vândut un apartament copiilor cu uzufruct ,ca sa ma întrețină pana la sfârșit.Copiii s-au despărțit ,fiecare au ales ,pot anula actul de vânzare ,cumpărare Eu am plătit tot timpul facturile la bloc
Care este valoarea apartamentului și ce preț ați încasat dvs?
in actul de vânzare este trecuta suma de 26000 mi lei din care 13000 pe loc iar restul sa constituie valoarea întreținerii noastre Menționez ca nu am acceptat bani de la copii ,asa era procedura ,nici la intocmirea actului si nici pe urma .Se poate modifica actul in favoarea nepoatei ,fata copiilor ,are 7 ani Multumesc
nu, doar nu vreti sa va intretina un copil de 7 ani.
Practic ați încheiat o vânzare fictiva care de fapt e pe jumate donație, pe jumate întreținere.
Un act care nu reflecta realitatea juridica, care de fapt e o struto-cămilă.
Contactați un avocat și adresați-va instantei.
Deci copiii erau casatoriti cind au "cumparat" apartamentul. Asadar este proprietate comuna, fiind casatoriti. Daca acum fac partaj vor imparti si apartamentul, nu si datoria de a va intretine.