avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dubla impozitare Buna ziua. As ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dubla impozitare Buna ziua. As ...

Întrebări şi răspunsuri - Dubla impozitare

Buna ziua.
As dori sa stiu daca un cetean american de origine romana, cu domicliul stabilit in USA, trebuie sa plateasca impozit si in Romania.
Am impresia ca exista un acord intre Romania si SUA in acest sens, am si citit ceva, dar nu am reusit sa fac diferenta.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: fun_fun , utilizator 05:47, 31 Decembrie 2021
Sunt unele impozite care se platesc numai in RO sau numai in US, altele care se platesc in unul dintre state si se deduc din cel datorat in celalat stat.
Nu e atat de simplu, iar intrebarea dvs nu contine informatiile necesare pt un raspuns.
Conventia pentru evitareadublei impuneri intre Ro si US e publicata pe site-ul ANAF :
[ link extern ]
Multumesc. Ce informatii ar fi necesare pentru un raspuns complet la intrebarea mea?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
E complicat, trebuie sa mergeti la un avocat specializat.

Pentru un raspuns, trebuie informatii privind tipul de venit, apoi, in functie de tipul de venit, pot fi necesare sau nu informatii privind cuantumul venitului, sursa venitului , statul sursa, daca a fost obtinut prin activitate intr-un birou - sucursala etc - , intervalul de timp petrecut in Ro in timpul unui an fiscal si cam asa.

Sunt mai multe reguli si exceptii de la reguli, e nevoie de atentie si specializare pentru un raspuns avizat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare profit venit din strainatate guvidu guvidu Intentionez sa deschid o firma de software (LLC) in Statele Unite (California) impreuna cu partenerul meu care locuieste in California.Dupa ce a intrebat, am ... (vezi toată discuția)
E declaratia unica necesara pentru un cetatean roman cu domiciliul in strainatate care se identifica cu pasaport ? madanic32 madanic32 Buna ziua, Sunt stabilita in US de 12 ani. Buletin nu mai am pentru ca l-am inlocuit conform regulii cu pasaport de cetatean cu domiciliul in strainatate. ... (vezi toată discuția)
Prestare servicii firma din sua irina.tranoiu irina.tranoiu Buna ziua, O microintreprindere neplatitoare de tva va emite o factura de servicii programare website catre o firma din SUA. In aceste conditii, se emite ... (vezi toată discuția)