Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inregistrare filiala asociatie. Urgent va rog!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inregistrare filiala asociatie. Urgent va rog!

Vreau să inregistrez filiala unei asociatii. De la judecatorie mi-au cerut statutul, actul constitutiv si actul doveditor al patrimoniului initial. Al cui statutul, actul constitutiv si actul doveditor al patrimoniului initial trebuie să le depun ale asociaţiei sau ale filialei judetene a asociatiei? Multumesc mult!
Statutul, actul constitutiv si actul doveditor al asociatiei initiale + ale actualei filiale.
Filiala se constituie prin hotararea autentificata a adunarii generale a asociatiei. Personalitatea juridica se dobandeste de la data inscrierii filialei in Registrul asociatiilor si fundatiilor.
In vederea inscrierii filialei, reprezentantul asociatiei va depune cererea de inscriere, impreuna cu hotararea de constituire a filialei si cu actele doveditoare ale sediului si patrimoniului initial, la judecatoria in a carei circumscriptie teritoriala urmeaza sa-si aiba sediul filiala.