avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inregistrare filiala asociatie. Urgent va rog!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inregistrare filiala asociatie. Urgent va rog!

Vreau să inregistrez filiala unei asociatii. De la judecatorie mi-au cerut statutul, actul constitutiv si actul doveditor al patrimoniului initial. Al cui statutul, actul constitutiv si actul doveditor al patrimoniului initial trebuie să le depun ale asociaţiei sau ale filialei judetene a asociatiei? Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:51, 10 Februarie 2008
Statutul, actul constitutiv si actul doveditor al asociatiei initiale + ale actualei filiale.
Filiala se constituie prin hotararea autentificata a adunarii generale a asociatiei. Personalitatea juridica se dobandeste de la data inscrierii filialei in Registrul asociatiilor si fundatiilor.
In vederea inscrierii filialei, reprezentantul asociatiei va depune cererea de inscriere, impreuna cu hotararea de constituire a filialei si cu actele doveditoare ale sediului si patrimoniului initial, la judecatoria in a carei circumscriptie teritoriala urmeaza sa-si aiba sediul filiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Filiala - obtinere personalitate juridica Borza Borza Asociatia nationala x avizeaza inscrierea unei filiale in oras z. Aceasta trebuie inscrisa la Registrul Asociatiilor aflate la grefa judecatoriei competente ... (vezi toată discuția)
Infiintare filiala federatie aricici aricici daca poate cineva sa-mi precizeze actele necesare a fi depuse la Tribunal, in vederea infiintarii unei filiale a unei Federatii Nationale (vezi toată discuția)
Deschidere filiala ong lili77 lili77 Buna ziua ,as dori si eu sa stiu ce acte trebuie pentru inscrierea filialei ;sediul social este in Bucuresti iar eu as dori sa deschid(inscriu) filiala si in ... (vezi toată discuția)