Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce eu ca militar cu peste 25 de ani vechime sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce eu ca militar cu peste 25 de ani vechime sunt plătit cu ...

De ce eu ca militar cu peste 25 de ani vechime sunt plătit cu salariul minim din 2009? Se poate face ceva pentru a forța sistemul sa beneficiem de salarii la zi? Cei care se angajează acum sunt cu salariul mediu aferent anului în curs.
Pentruca nu se aplica prevederile legale. Uite ce spun prevederile art.II, alin.(7) din LEGEA nr. 152 din 27 iunie 2017, care arată: „Majorările acordate personalului din cadrul instituțiilor publice din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională, potrivit alin. (3) lit. b), alin. (5) și (6), se aplică la (...) solda de funcție (...) cuvenită, al (...) cărei cuantum nu poate fi mai mic decât salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată și se adaugă la (...) aceasta.”
Printr-un artificiu, cei din minister au inlocuit Solda de functie cu Solda functiei de baza, care cuprinde toate elementele soldei in plata, mai putin sporurile.