avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce eu ca militar cu peste 25 de ani vechime sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce eu ca militar cu peste 25 de ani vechime sunt plătit cu ...

De ce eu ca militar cu peste 25 de ani vechime sunt plătit cu salariul minim din 2009? Se poate face ceva pentru a forța sistemul sa beneficiem de salarii la zi? Cei care se angajează acum sunt cu salariul mediu aferent anului în curs.
Cel mai recent răspuns: c-elian , utilizator 19:21, 2 Ianuarie 2022
Pentruca nu se aplica prevederile legale. Uite ce spun prevederile art.II, alin.(7) din LEGEA nr. 152 din 27 iunie 2017, care arată: „Majorările acordate personalului din cadrul instituțiilor publice din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională, potrivit alin. (3) lit. b), alin. (5) și (6), se aplică la (...) solda de funcție (...) cuvenită, al (...) cărei cuantum nu poate fi mai mic decât salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată și se adaugă la (...) aceasta.”
Printr-un artificiu, cei din minister au inlocuit Solda de functie cu Solda functiei de baza, care cuprinde toate elementele soldei in plata, mai putin sporurile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug nr.20/2016 rahova rahova Buna ziua! De prevderile OUG nr. 20/2016 beneficiaza doar cei care se pensioneaza dupa 01 08 2016, cu conditia sa nu fi avut SM in 2009. Cei pensionati ... (vezi toată discuția)
Salariul minim 1900 lei - cuprinde si majorarea de 25%, care se aplica de la 01.01.2018 ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rof frumos sa ma ajutati sa inteleg: - daca salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată de 1900 lei care se va acorda ... (vezi toată discuția)
Grade aferente salariilor din institutiile publice kp_laura kp_laura am citit legea 330/2009 si am o nelamurire : cine stabileste si pe ce criterii se face departajarea celor trei grade de salarizare ale personalului cu studii ... (vezi toată discuția)