avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Garaj amplasat pe un teren intravilan
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Garaj amplasat pe un teren intravilan

Buna seara!
Tatal meu a primit o somatie de la Primaria Constanta. Daca nu ridica un garaj de pe un teren personal intravilan, in 15 zile, ia amenda intre 1.000 si 100.000 de lei.
Baza juridica este legea 50/1991, art. 26.
In primul rand, nu stim daca un garaj poate fi considerat bun imobil. Va rugam sa ne lamuriti. Sigur exista ceva precedente.
Ce se poate face, atat timp cat tata nu poate merge in audienta la primar, nefiind vaccinat?
Care ar fi pasii de urmat?
Multumim mult.
An nou fericit!

P.S.: Garajul nu are fundație și se poate muta. Este din beton, turnat, Nu a fost construit pe teren.
Ultima modificare: Vineri, 31 Decembrie 2021
free_your_mind, utilizator

Alte discuții în legătură

Acte cladiri anexe decs decs Buna ziua, Am un teren intravilan in jud Giurgiu pe care am adus un container (din acela in care locuiesc muncitorii pe santier) si un garaj turnat. Ambele ... (vezi toată discuția)
Demolare garaj neintabulat chris2011 chris2011 Buna ziua, Noi am mostenit casa parinteasca construita prin anii 70. Pe acel teren este si un garaj construit pe placa de beton cu pereti din caramida si ... (vezi toată discuția)
Dilema Slick_vic Slick_vic Buna ziua, am un garaj construit pe domeniu public in baza unui act notarial intre mine si ADPP, prin care se specifica clar la art.2 din conventie destinatia ... (vezi toată discuția)