Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Renuntare la pensie . Dacă primesc decizia de pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Renuntare la pensie . Dacă primesc decizia de pensie si nu imi ...

Renuntare la pensie .
Dacă primesc decizia de pensie si nu imi convine cuantumul pensiei, pot depune cerere la casa de pensii de renunțarea la pensie? In cat timp de la primirea deciziei ?
Legea 263/2010
Art.106
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.
Daca o veti anula, acesta va deveni definitiva chiar daca nu va fi pusa in plata.
Chiar dacă eu imi continui activitatea încă cativa ani?
Corectie/erata:
Daca NU o veti anula conform prevederilor mentionate, acesta va deveni definitiva.
Puteti sa suspendati plata pensiei si sa lucrati in continuare.
Perioada lucrata in acest interval (stagiul adaugat)va intra in calcul doar la data trecerii la limita de varsta.
Alegti d-vostra:
1)Anularea deciziei
2)Suspendarea platii pensiei.