avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Renuntare la pensie . Dacă primesc decizia de pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Renuntare la pensie . Dacă primesc decizia de pensie si nu imi ...

Renuntare la pensie .
Dacă primesc decizia de pensie si nu imi convine cuantumul pensiei, pot depune cerere la casa de pensii de renunțarea la pensie? In cat timp de la primirea deciziei ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:59, 2 Ianuarie 2022
Legea 263/2010
Art.106
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.
Daca o veti anula, acesta va deveni definitiva chiar daca nu va fi pusa in plata.
Chiar dacă eu imi continui activitatea încă cativa ani?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Corectie/erata:
Daca NU o veti anula conform prevederilor mentionate, acesta va deveni definitiva.
Puteti sa suspendati plata pensiei si sa lucrati in continuare.
Perioada lucrata in acest interval (stagiul adaugat)va intra in calcul doar la data trecerii la limita de varsta.
Alegti d-vostra:
1)Anularea deciziei
2)Suspendarea platii pensiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am primit decizia de pensionare anticipata partial dar vreau ... Sorin Real Sorin Real Am primit decizia de pensionare anticipata partial dar vreau sa-mi continui serviciul la actualul meu de munca deoarece nu imi convine cuantumul pensiei . Cat ... (vezi toată discuția)
Calculare pensie CrissMGC CrissMGC Buna ziua stimati domni! As dori sa apelez la bunavointa dumneavoastra pentru a ma ajuta sa fac o simulare in ceea ce priveste o pensie pentru o ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata fara penalizare florin_iordanescu florin_iordanescu Buna ziua. Daca se poate, vreau sa ma ajutati cu o situatie. Tatal meu, nascut pe 27 Sept 1952, a fost concediat de la ultimul loc de munca, la inceputul ... (vezi toată discuția)