Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcare în fața casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcare în fața casei

Bună ziua!

Aș dori să aflu, ce zice legea despre parcarea în fața casei.

Stau pe o stradă la care pe o parte sunt case, și pe partea cealaltă sunt blocuri. Vecinii din blocuri tot ocupă locurile în fața casei (pe stradă nu sunt marcate locurile de parcare) - de multe ori blocând și poarta de access, și ușa. Este o neplăcere că în fața casei sunt mai multe mașini. În cazul în care vin musafiri nici ei nu pot parca în fața casei din acest motiv. Nu vreu rău veciniilor, doar situația mă deranjează, deoarece de multe ori când vin cu bagaje, acasă nu pot parca în fața casei.
Cam așa este: 4m poartă de access auto (doar că nu pot parca inauntru), 5m gard, 1m usă, și casa (ferestre la vedere spre stradă).

Mă întreb:
Ce aș putea să fac în această situație?
Oare există o modalitate prin care să rezerv locurile în fața casei doar pentru mine?

Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
MoTL, utilizator
Obligatia soferilor e sa nu va blocheze poarta de acces, doar in acest caz, puteti chema politia.
In rest, daca nu e vreun semn de circulație care sa Interzica, pot parca, ca e domeniu public.
Puteti sa puneti niste obiecte in dreptul portii ca sa va rezervati parcarea, dar asta fara sa aveti voie.