avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcare în fața casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcare în fața casei

Bună ziua!

Aș dori să aflu, ce zice legea despre parcarea în fața casei.

Stau pe o stradă la care pe o parte sunt case, și pe partea cealaltă sunt blocuri. Vecinii din blocuri tot ocupă locurile în fața casei (pe stradă nu sunt marcate locurile de parcare) - de multe ori blocând și poarta de access, și ușa. Este o neplăcere că în fața casei sunt mai multe mașini. În cazul în care vin musafiri nici ei nu pot parca în fața casei din acest motiv. Nu vreu rău veciniilor, doar situația mă deranjează, deoarece de multe ori când vin cu bagaje, acasă nu pot parca în fața casei.
Cam așa este: 4m poartă de access auto (doar că nu pot parca inauntru), 5m gard, 1m usă, și casa (ferestre la vedere spre stradă).

Mă întreb:
Ce aș putea să fac în această situație?
Oare există o modalitate prin care să rezerv locurile în fața casei doar pentru mine?

Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Ultima modificare: Luni, 3 Ianuarie 2022
MoTL, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:38, 3 Ianuarie 2022
Obligatia soferilor e sa nu va blocheze poarta de acces, doar in acest caz, puteti chema politia.
In rest, daca nu e vreun semn de circulație care sa Interzica, pot parca, ca e domeniu public.
Puteti sa puneti niste obiecte in dreptul portii ca sa va rezervati parcarea, dar asta fara sa aveti voie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcare în fața casei mele RoxanaFl. RoxanaFl. Parcare în fața casei mele. Bună ziua, Locuiesc la casa, iar în fața casei mele parchează frecvent vecinul de vis-a-vis, care are 2 laturi pe care ... (vezi toată discuția)
Parcare pe cota indiviza loredanan21 loredanan21 Ce putem face daca cineva parcheaza pe locul nostru de parcare pe un drum de servitute din care avem cota indiviza 30% si pentru care am platit atat la ... (vezi toată discuția)
Parcare Adrian.popescu@gmail.com Adrian.popescu@gmail.com Buna seara. Locuiesc la casa in București. Nu am loc sa imi parchez masina in curte. Strada pe care stau este destul de ingusta astfel incat se parchează ... (vezi toată discuția)