Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un moment necugetat...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un moment necugetat...

Buna ziua !
Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:
prietenul meu a furat dintr-un magazin cu supraveghere video dintr-un pachet niste lame de ras in valoare de cca 300.000 lei vechi.
Evident ca a fost filmat si ca urmare prins de cei de la paza magazinului.
Acum a primit citatie ca trebuie sa dea o declaratie la politie caci i se va face dosar penal.
Nu are cazier iar comportamentul lui in societate este ireprosabil.
Isi regreta fapta , nestiind care este motivul pt.care a facut un asemenea lucru, avand si o anumita varsta (35 ani)
Ce i se poate intampla in urma declaratiei pe care o va da?
E posibil sa fie condamnat sau doar amendat?
Ce ar trebui sa faca in continuare?
Va multumesc

Daca este numai atat cat spui o sa scape destul de ushor.
Daca este mai mult, si de cele mai multe ori este, atunci sa-si angajeze avocat.
te rog mai scrie despre cum au evoluat lucrurile dupa ce a dat declaratia
sper sa se rezolve cu bine deoarece ...e omeneste sa gresesti
buy, utilizator
ati observat aici pe forum cliseul : "prietenul meu a facut ... prietenul meu a dres .. ".?
Se repeta des fenomenul asta ..
De ce nu vin prietenii sa spuna : "ba fratilor, sunt un infractor si vreau un sfat despre cum sa scap mai usor .. " ? Isi arunca ca niste lasi .. cica .. prietenele... la inaintare ..
La voi ma refeream ma .. care cititi randurile astea !!! Puneti mana si platiti-va datoriile fata de societate ! Ce greseala e asta sa furi lame in valoare de 300. 000 ??? Asta nu mai e greseala .. e intentie .. Cine credeati ca va plati pt. lamele alea.. dupa ce le furati ??
si .. inca ceva .. nimeni nu e ireprosabil ..