Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere masina din circulatie, dupa vanzare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere masina din circulatie, dupa vanzare

Buna ziua

Am vandut o masina(prima data cand vand)si nu am scris pe talon ca o instrainez catre persoana careia am vandut-o pentru ca nu am stiut ca asa se procerdeaza.Am facut act de vanzare-cumparare ,am primit banii,am fost la Primarie si am scos certificatul fiscal.Dar nu am stiut ca trebuie sa o scot si din circulatie ca sa nu primesc amenzile celui care o are acum.Cum pot face sa radiez masina din circulatie acum ?Multumesc frumos
Buna ziua,
In ce an ati vandut-o?
Ar fi trebuit ca dupa obtinerea fiscalului, dumneavoastra sa o radiati de la fisc si cumparatorul sa o inmatriculeze pe numele lui (era un termen de 30 de zile).
Luati legatura cu el daca il mai gasiti, sau daca mai aveti documente (actul de vanzare-cumparare al masinii), il actionati in instanta.
Nu are nici o luna de cand am vandut-o
Foarte bine, mergeti la directia fiscala de care apartineti dvs, o radiati din evidente in baza contractului de vanzare-cumparare, iar apoi o inmatriculeaza cumparatorul pe numele sau.
Georgiana Ciocoveanu, Avocat
Si daca Cumparatorul nu o inmatriculeaza pe numele sau?Risc sa fiu pusa sa pletesc amenzile pe care le ia?
In baza actelor pe care le detineti si deciziei 4/2018 a ICCJ puteti contesta in instanta orice PV de contraventie care ar presupune sa primiti amenda:
www.avocatnet.ro/articol_477...
Iar noul proprietar are la dispozitie 90 de zile pentru a o inmatricula pe numele sau:
www.avocatnet.ro/articol_501...
latka, moderator