Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul medical

La cate zile de concediu medical am voie(pana la comisie)?90zile pe an(calendaristic),90zile consecutiv (indiferent daca treci in alt an)?Multumesc!
Buna ziua,
pana la comisie, trebuie sa fie 90 calendaristice pe an dar acestea pot fi prelungite pana la 183, cu avizul medicului expert. Numarul de zile se iau pe anul in curs, nu se iau de la un an la altul.
Zilele sunt calendaristice pe ultimile 12 luni.
In ianuarie nu se "reseteaza contorul" si sa o luati de la zero.