Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum trebuie să fie cererea?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum trebuie să fie cererea?

Am reactivat o firmă plătitoare
de tva la registrul comerțului în august 2021 inițial înființată în 2006 Dar am avut surpriza să constat că la anaf apare inactivă, până în prezent plătit contabil pentru depunerea declaratiilor pe 0 la timp ne având activitate absolut deloc. Contabila va rezolva problema inctivitatii. Eu vă întreb dacă e posibil la rectivare să funcționeze firma neplatitoare de Tva. Cum trebuie să fie cererea?

george-neagu, moderator
Daca inainte de perioada de suspendare firma era platitoare de TVA , acuma la reactivare la ANAF va fi platitoare de TVA automat . Apoi puteti cere scoaterea de la TVA .
Multumesc frumos! Când pot cere scoaterea de la tva?
Sandu G, utilizator
Dupa reluarea codului de TVA de la ANAF .