Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara . Sunt însărcinată în 4 luni , am fost ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara . Sunt însărcinată în 4 luni , am fost la un interviu ...

Buna seara . Sunt însărcinată în 4 luni , am fost la un interviu și ar tb să incep munca zilele astea , nu le-am spus că sunt însărcinată și nici ei nu și-au dat seama ! Cum sa procedez ca după 2 luni sa pot avea concediu medical platit ? Este necesar să lucrez 2-3 luni pt a completa cele 12 luni pt indemnizație , o să mă afecteaze cu ceva daca nu le-am spus de sarcina ? Sau pot să mă de-a afară când o să îmi observe burta ? Problema e ca o să am și program de noapte și asi putea avea concediu de odihna scris de la medic.. Dar cum pot sa fac sa nu am probleme să decurgă lucrurile normal , sa pot avea și actele necesare pentru indemnizație ! Ce drepturi asi avea ? Aștept un răspuns . Mulțumesc .
Medicul de familie va va elibera adeverinta cu privire la starea dvs. atunci cand veti decide sa informati angajatorul si tot medicul de familie va poate informa cu privire la concediul medical, in functie si de starea dvs. de sanatate. Nu va da afara pe motiv ca sunteti insarcinata.
Femeile gravide, lăuzele şi cele care alăptează nu pot fi obligate să presteze muncă de noapte.
Buna ziua. Sunt însărcinată în aproape 5 luni , am fost angajata din 10.05 2019 până în 05.06 2021 , data nașterii e in 23 iunie 2022,m-am reangajat de 3 săptămâni o să mai am 5 luni in plus pe contractul de munca , vreau să întreb ...nu o sa am probleme să nu pot lua indemnizație ? o să fiu ok cu actele necesare? Trebuie sa am și actele de la fostul loc de muncă unde am acumulat mai multa vechime? sau este suficient ceea ce o sa mi se de-a de la actualul loc de muncă? .. Acte de la fostul loc de muncă nu am nimic , nu a vrut sa îmi de-a nimic ... de asta întreb să știu cum e de facut. Aștept un răspuns. Mulțumesc.
AnaDBR, utilizator
iulie 2020 - iunie 2022 este perioada eligibila pentru CCC

In aceasta perioada trebuie sa aveti minim 12 luni in care sa fi realizat venituri .... din ce ati posta, reiese ca veti beneficia de indemnizatie.