Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune cu produse contrafacute
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune cu produse contrafacute

Buna seara/ziua! Pe data de 4 ianuarie 2022 (astazi) am primit un colet comandat de pe site-ul cel.ro, mai precis un incarcator insotit de cablu usb-c marca Apple Inc. In descrierea produsului prezentat pe site se vehicula faptul ca produsele sunt "Originale". La venirea coletului am constatat ca produsele sunt contrafacute in urma cercetarilor efectuate si descoperirea unor garantii lipsa din pachet, cat si semne de siguranta falsificate pe incarcator etc. Site-ul cel.ro este doar un distribuitor in aceasta speta, vanzatorul fiind, de fapt, o firma de tip "gsm" localizata in Cluj. Intrebarile mele sunt urmatoarele: 1.Unde pot depune plangere si care este textul de lege pe care ar trebui sa-l invoc in aceasta?
2. In eventualitatea in care imi recuperez banii de pe comanda in urma completarii formularului de retur de pe site, mai pot face plangere pentru cele intamplate?
3. Daca sunt pus sa suport taxele de transport pentru returnarea acestor produse mi s-a adus un prejudiciu?
Multumesc!
Prezentati situația la ANPC [ link extern ]