Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, sunt pensionat anticipat (partial) incepand ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, sunt pensionat anticipat (partial) incepand cu data ...

Buna ziua, sunt pensionat anticipat (partial) incepand cu data de 01.01.2022. In ce conditii as putea lucra in continuare fara a renunta la pensie ? Trebuie sa lucrez in baza PFA ? Sau exista si o alta forma de desfasurarea a unei activitati ? Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Nu puteti cumula pensia anticipată cu veniturile din salarii.

În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.
Cornel Vasile, Consilier juridic