Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Întâmpin următoarea problema : sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Întâmpin următoarea problema : sunt căsătorit ...

Bună ziua! Întâmpin următoarea problema : sunt căsătorit dar separat de soție. Împreună cu soția am un copil pe care al cărui tata figurez eu. Între timp soția fiind plecata (despărțită) a făcut un alt bebeluș cu un alt bărbat, bărbat care nu și-a recunoscut copilul fapt pentru care la numele tatălui este liber. Problema este ca soția dorește sa facă pașaport copilului care nu are tata dar nu se poate, (din spusele celor de la oficiu din cauza ca este căsătorită și nu figurează tatăl si rezolvarea ar fi ca eu sa trec acel copil pe numele meu ca mai apoi sa mergem împreună să scoată pașaportul) . Momentan optam pentru divorț dar prioritar este pașaportul. Este ok sa trec acel copil pe numele meu? Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
bărbat care nu și-a recunoscut copilul fapt pentru care la numele tatălui este liber.

aveti niste informatii eronate, copilul cf legii e al dvs. Dupa ce se emite certificatul de nastere si ii faceti pasaport, incepeti procesu de divort ca oricum voiati si cel de tagada de paternitate sau cel de tagada inainte de divort ca sa fie divort doar cu un minor.