Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... cercetare ITM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

cercetare ITM

Buna ziua,
cum/unde se poate contesta un aviz de cercetare a unui accident de munca , de traseu, de catre ITM , daca in urma cercetarilor , martorilor, declaratiilor, etc, se dovedeste ca nu a fost accident de munca , dar , dupa spusele lor, citez : " e mai simplu asa, mai putina hartogaraie"......
Ce obligatii are angajatorul fata de persoana "accidentata", daca in urma evenimentului petrecut cu 2 luni in urma de la definitivarea dosarului, nu a primit concediu medical cu cod accident de munca , iar neavand stagiu de cotizare obligatoriu , nu a primit nici un fel de concediu medical , nefiind platita si automat pontata nemotivat.
artifik, utilizator
Art. 177 din H.G. 1425/2006
(1) În situația în care angajatorul, lucrătorii implicați, victimele sau familiile acestora nu sunt de acord cu concluziile stabilite în procesul-verbal de cercetare a evenimentului, pot sesiza, în scris, Inspecția Muncii, în termen de 30 de zile calendaristice de la data primirii procesului-verbal.
(2) Dacă în urma analizei se constată că trebuie refăcută cercetarea, Inspecția Muncii dispune completarea dosarului de cercetare și/sau întocmirea unui nou proces-verbal de cercetare care îl va înlocui pe cel existent.
(3) Soluțiile adoptate de către Inspecția Muncii vor fi comunicate celor interesați, în termenul legal.

Depuneti o sesizare la Inspectia Muncii ( gasiti datele de contact pe net), daca asa considerati
Dosarul de cercetare a evenimentului produs trebuia avizat de catre ITM. Care a fost avizul ITM pe dosar ?
Puteti sesiza ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data si sa anexati dovezi clare legat de evenimentul produs (fisa medicala, adeverinta de la spital cu prezentare la urgenta/ spitalizare, recomandari medicale, etc.