avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... daca imi fac o societate pierd somajul?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

daca imi fac o societate pierd somajul?

daca i-mi fac o societate pierd somajul?
Cel mai recent răspuns: supervisor6679 , utilizator 11:42, 14 Ianuarie 2010
legea nr. 76/2002
"ART. 5
În sensul prevederilor prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
IV. şomer - persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este în căutarea unui loc de muncă de la vârsta de minimum 16 ani şi până la îndeplinirea condiţiilor de pensionare;
b) starea de sănătate şi capacităţile fizice şi psihice o fac aptă pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă, în vigoare;
d) este disponibilă să înceapă lucrul în perioada imediat următoare, dacă s-ar găsi un loc de muncă."
Deci, daca firma va produce... nu veti mai beneficia de somaj. :)
eu vreau doar sa infintez momentan o societate , fara activitate,pe numele meu,dar nu as vrea sa pierd somajul. se poate?
Nu vad logica infiintarii unei societati fara activitate ( fie vb. intre noi, vor costa actele, cat indemnizatia dvs. pe cateva luni bune), dar, daca nu realizati nici un venit...se considera ca va incadrati in prevederile legale, pentru a beneficia de somaj. :)
actele costa 500 ron
forfetarul, aveti idee cat costa? :)

Alte discuții în legătură

Lamurire absolvent cu handicap mira27 mira27 Rog sa mi spuna cineva daca un proaspat absolvent 2013 care are certificat de handicap permanent poate beneficia de indemnizatie de somaj in conditiile in ... (vezi toată discuția)
Somaj dia911 dia911 Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: o persoana care are o firma si este asociat unic dar este angajat la o alta firma cu carte de munca poate ... (vezi toată discuția)
Inscriere ca somer neindemnizat kzoom4 kzoom4 Buna ziua, Daca sunt student, pot sa ma inscriu in baza de date AJOFM ca [b]SOMER NEINDEMNIZAT[/b], in cautarea unui loc de munca? Multumesc (vezi toată discuția)