Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:
o persoana care are o firma si este asociat unic dar este angajat la o alta firma cu carte de munca poate beneficia de somaj daca firma la care lucreaza se inchide?
Cf.legii somajului, somerulpersoana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este in cautarea unui loc de munca de la varsta de minimum 16 ani si pana la indeplinirea conditiilor de pensionare;
b) starea de sanatate si capacitatile fizice si psihice o fac apta pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca, in vigoare;
d) este disponibila sa inceapa lucrul in perioada imediat urmatoare, daca s-ar gasi un loc de munca.

Daca realizati si venit sub forma de dividente din calitatea de actionar nu veti putea beneficia de somaj indemnizat daca firma la care lucrati cu cim se inchide,adica nu veti mai avea un loc de munca.