Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care este modalitatea prin care valoarea bunului va fi ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care este modalitatea prin care valoarea bunului va fi inregistrată în registrul de casa?

Buna ziua!
Daca exista cineva in domeniul contabil disponibil sa ma ajute cu un raspuns, mi-ar fi de ajutor.
Avand in vedere urmatoarele informatii: societate comerciala avand ca obiect de activitate dezmembrari auto. Multe din autoturisme de achizitioneaza de la persoane fizice, astfel, in mod evident nu pot intra in gestiune de baza de factura. Asadar, avand in vedere ca in registrul de casa nu se poate inregistra contractul de vanzare cumparare, care este modalitatea prin care valoarea bunului va fi inregistrată în registrul de casa? Multumesc!
george-neagu, moderator
Se intocmeste Borderou de achizitie pentru bunurile primite pentru intrarea in gestiune. Plata se face cu dispozitie de plata catre persoane fizice si se inregistreaza in registrul de casa.
Am înțeles. Mulțumesc!