Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... buna ziua! un absolvent al facultatii drept, angajat ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

buna ziua! un absolvent al facultatii drept, angajat la o firma ...

buna ziua! un absolvent al facultatii drept, angajat la o firma pe postul de consilier juridic, fara sa fie inscris in ordinul consilierilor juridici si fara sa fi dat examen, dupa 5 ani vechime, poate fi consilier juridic definitiv, fara examen de definitivat? multumesc anticipat
Titlul de ”consilier juridic” este un titlu profesional rezervat profesiei reglementate de legea 514/2003, nu o funcție ce poate fi exercitată în cadrul unei persoane juridice. Pentru a afla mai multe detalii vă recomand să citiți statutul profesiei de consilier juridic.
Atunci de ce unele firme sau institutii angajeaza personal pe acest post? In fine, ideea intrebarii era alta, nu definirea notiunii de consilier juridic.