Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Urmeaza sa completez DU pentru 2021-2022, cu venitul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Urmeaza sa completez DU pentru 2021-2022, cu venitul real de data aceasta.

Buna ziua, am infiintat un PFA in 2021, in sistem real. Am depus in primele 30 zile DU cu venitul estimativ pentru 2021 si am achitat impozitul aferent sumei estimate. Urmeaza sa completez DU pentru 2021-2022, cu venitul real de data aceasta. Bifez ca este o rectivicativa la cea estimativa depusa in 2021? Ce se intampla cu acea suma deja achitata in 2021? Va multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
O veti putea folosi pentru a compensa doar la cerere, sume de plata care apar in declaratia unica ca estimate pentru 2022.