avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Urmeaza sa completez DU pentru 2021-2022, cu venitul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Urmeaza sa completez DU pentru 2021-2022, cu venitul real de data aceasta.

Buna ziua, am infiintat un PFA in 2021, in sistem real. Am depus in primele 30 zile DU cu venitul estimativ pentru 2021 si am achitat impozitul aferent sumei estimate. Urmeaza sa completez DU pentru 2021-2022, cu venitul real de data aceasta. Bifez ca este o rectivicativa la cea estimativa depusa in 2021? Ce se intampla cu acea suma deja achitata in 2021? Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:20, 7 Ianuarie 2022
O veti putea folosi pentru a compensa doar la cerere, sume de plata care apar in declaratia unica ca estimate pentru 2022.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum completez declaratia unica la regularizare? alina@fabrica alina@fabrica Buna ziua! Un pfa infiintat in februarie 2021 a depus declaratia unica in 2021 cu estimat sub plafon si in 2022 realizeaza ca la regularizare depaseste ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica 2023 inchiriere: venit net 2022 versus estimat 2022 delia mitroaica delia mitroaica Am un contract de inchiriere de la 1.03.2022 la 31.12.2023. Anul trecut am depus o declaratie unica cu venitul estimat din inchiriere. Anul acesta am depus ... (vezi toată discuția)
Se poate completa pe declaratia unica venituri zero? Constantinesis Constantinesis Buna ziua! Am urmatoarea intrebare. Daca imi infiintez un PFA dar se intampla ca din diverse motive, pe parcursul unui an fiscal sa nu am niciun venit, mai ... (vezi toată discuția)