avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum completez declaratia unica la regularizare?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum completez declaratia unica la regularizare?

Buna ziua! Un pfa infiintat in februarie 2021 a depus declaratia unica in 2021 cu estimat sub plafon si in 2022 realizeaza ca la regularizare depaseste plafonul, De asemenea, la estimat 2022 depaseste plafonul. Cum completez declaratia unica la regularizare? Trebuie sa plateasca cas si cass pentru 2021 si bifez si la estimat 2022 sa plateasca?
Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 12 Ianuarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:43, 12 Ianuarie 2022
Trebuie sa plateasca cas si cass pentru 2021 si 2022 daca sunt valabile informatiile descrise de dumneavoastra.
Nu este obligatoriu ca să declarați CAS și CASS în DU la estimat pentru 2022, dacă ați depășit plafonul în 2021.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urmeaza sa completez du pentru 2021-2022, cu venitul real de data aceasta. dianarsn dianarsn Buna ziua, am infiintat un PFA in 2021, in sistem real. Am depus in primele 30 zile DU cu venitul estimativ pentru 2021 si am achitat impozitul aferent sumei ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica pentru venituri din chirii Maria Melania Maria Melania Buna seara, in anul 2021 am incasat, ca persoana fizica, venituri in valuta din chirii pentru cinci spatii inchiriate unor firme, iar valoarea cumulata a ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica dividende cateldestept cateldestept Declaratie unica dividende: Pentru dividendele distribuite si platite in 2022, care este termenul depunerii declaratiei unice? 25 mai sau 30 de zile de la data ... (vezi toată discuția)