Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum completez declaratia unica la regularizare?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum completez declaratia unica la regularizare?

Buna ziua! Un pfa infiintat in februarie 2021 a depus declaratia unica in 2021 cu estimat sub plafon si in 2022 realizeaza ca la regularizare depaseste plafonul, De asemenea, la estimat 2022 depaseste plafonul. Cum completez declaratia unica la regularizare? Trebuie sa plateasca cas si cass pentru 2021 si bifez si la estimat 2022 sa plateasca?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Trebuie sa plateasca cas si cass pentru 2021 si 2022 daca sunt valabile informatiile descrise de dumneavoastra.
Nu este obligatoriu ca să declarați CAS și CASS în DU la estimat pentru 2022, dacă ați depășit plafonul în 2021.