Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica pentru venituri din chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica pentru venituri din chirii

Buna seara,
in anul 2021 am incasat, ca persoana fizica, venituri in valuta din chirii pentru cinci spatii inchiriate unor firme, iar valoarea cumulata a acestora depaseste suma plafonul a 12 salarii minime 27,600 lei. Anul trecut am depus declaratie cu venitul estimat pentru 2021. Anul acesta depun declaratia unica cu suma realizata in 2021 si estimez aceleasi venituri pentru 2022. Trebuie sa bifez si CASS? Avand in vedere ca incasez si venituri din salarii, fiind angajata si mi se retine CASS din salariu, mai trebuie sa platesc CASS pentru 2021 si din veniturile din chirii? Daca da, bifez si pentru 2022 optiunea de plata CAS? Dar CAS pentru realizatul din 2021 si estimatul din 2022?
Multumesc.
Salariile se impoziteaza la sursa.
Daca indepliniti conditiile pentru plata CAS si CASS pentru veniturile realizate din chirii bifati respectivele pozitii.
Ioan ciobanu
Va multumesc!