avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica pentru venituri din chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica pentru venituri din chirii

Buna seara,
in anul 2021 am incasat, ca persoana fizica, venituri in valuta din chirii pentru cinci spatii inchiriate unor firme, iar valoarea cumulata a acestora depaseste suma plafonul a 12 salarii minime 27,600 lei. Anul trecut am depus declaratie cu venitul estimat pentru 2021. Anul acesta depun declaratia unica cu suma realizata in 2021 si estimez aceleasi venituri pentru 2022. Trebuie sa bifez si CASS? Avand in vedere ca incasez si venituri din salarii, fiind angajata si mi se retine CASS din salariu, mai trebuie sa platesc CASS pentru 2021 si din veniturile din chirii? Daca da, bifez si pentru 2022 optiunea de plata CAS? Dar CAS pentru realizatul din 2021 si estimatul din 2022?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Maria Melania , utilizator 11:02, 24 Mai 2022
Salariile se impoziteaza la sursa.
Daca indepliniti conditiile pentru plata CAS si CASS pentru veniturile realizate din chirii bifati respectivele pozitii.
Ioan ciobanu
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia unica pentru un cmi și inchirieri chirfeli chirfeli Va rog sa ma ajutati cu declaratia unica 212 pentru un CMI cu venituri din CMI si inchiriere spatiu.in valuta total sub 12 salarii minime. In 2022 la ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica pe 2023 Alo2016 Alo2016 In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Cum completez declaratia unica la regularizare? alina@fabrica alina@fabrica Buna ziua! Un pfa infiintat in februarie 2021 a depus declaratia unica in 2021 cu estimat sub plafon si in 2022 realizeaza ca la regularizare depaseste ... (vezi toată discuția)